1ilaç

OPTAMİD Göz Damlası

I.E.Ulugay

 

Etken Madde(ler):

Sülfasetamid sodyum 10 %

 

Piyasa Şekilleri:

5 ml'lik damlalıklı plastik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz her 2-3 saatte 1-2 damladır.

 

 

Endikasyonları:

Konjunktivit, kornea ülseri ve duyarlı mikroorganizmaların neden olduğu diğer yüzeyel göz enfeksiyonlarının tedavisinde ve trahomda sistemik sülfonamid tedavisine yardımcı olarak kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Sülfonamide aşırı duyarlığı olan kişilerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Ender görülmekle birlikte bazı kişilerde, uygulama yoluna bakmaksızın bir sülfonamid tekrar uygulandığında aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir. Farklı sülfonamidler arasında da çapraz aşırı duyarlık meydana gelebilir. Aşırı duyarlık belirtileri görülürse ilacın kullanımına son verilmelidir. Uygulamadan önce gözde cerahatli akıntı varsa temizlenmelidir. Çünkü cerahatli akıntıda bulunan para-amino benzoik asit, sülfonamidin etkisinde azalmaya neden olabilir. Mantarlar dahil sülfonamidlere duyarlı olmayan organizmalar kullanım sırasında aşırı çoğalma gösterebilir. Şiddetli kuru-göz sendromu olan kişilerde uzun süreli kullanımlarda (3 ay gibi) korneada beyaz plak oluşumu gelişebilir.

 

Yan Etkileri:

Lokal irritasyona, batma ve yanma hissine neden olabilir. Çok ender olarak bazı kişilerde ilacın kesilmesine gerek olabilir. Sülfasetamid kullanımı ile çok nadir görülmekle birlikte çok duyarlı bazı kişilerde Stevens-Johnson sendromu gelişme riski olabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Sülfasetamid sodyum, gümüş preparatlarıyla geçimsizdir.