1ilaç

ASİST Ampul

Hüsnü Arsan

 

Etken Maddeler:

Asetil sistein 100 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

3 ml'lik 10 ampul içeren ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Mukolitik ve antioksidan olarak derin i.m. veya i.v. yolla günde 1-2 ampul uygulanır. Çocuklarda derin i.m. injeksiyon ile 15-30 mg/kg/gün dozda ikiye bölünerek uygulanır. İnhalasyon yoluyla da uygulanabilir. Erişkinlerde günde 1-2 kez 1 ampul 5-10 gün süre ile nebulize edilir. Çocuklarda günde 2 kez 150 mg dozunda kullanılır. İntratrakeal uygulama; ampul her 1-4 saatte bir 1-2 ml uygulanabilir. Parasetamol zehirlenmesi antidot tedavisine mümkün olan en kısa sürede 150 mg/kg yükleme dozu ile başlanmalıdır. Ardından en az 72 saat süreyle 50 mg/kg dozla devam edilmelidir.

 

 

Endikasyonları:

Yoğun kıvamlı balgamın atılması, azaltılması, ekspektorasyonun kolaylaştırılması gereken durumlarda, bronkopulmoner hastalıklarda, bronşik sekresyon bozukluklarının tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Asetil sisteine aşırı duyarlı olduğu bilinen kişilerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Gastroduodenal ülser durumlarında, ayrıca asetil sisteinin verilmesinden sonra bronşiyal sekresyonda belirgin bir artış olabilir. Bu durumda eğer öksürük refleksi/öksürük yeterli değilse hava yolunun açık tutulmasına dikkat edilmelidir. Asetil sisteinin anne sütüne ve fetüse geçmesiyle ilgili yeterli veri olmadığından gebelerde ve emzirenlerde zorunlu nedenler olmadıkça kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Kusma ve bulantı tipinde gastrointestinal bozukluklar, stomatit ve rinore (burun akıntısı), ürtiker, baş ağrısı, kulak çınlaması, nadiren allerjik deri reaksiyonları oluşturabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Mukomodifikatör bronşikler, atropinik sekresyon kurutucu maddeler ve antitüssiflerle birlikte alınmamalıdır.