1ilaç

A-FERİN Kapsül

Hüsnü Arsan

 

Formüler > M.S.S > Analjezikler > Opiyoid Olmayanlar > Parasetamol

 

 

Etken Madde(ler):

Asetaminofen (Parasetamol) 300 mg, Klorfeniramin maleat 2 mg, Kodein fosfat 10 mg

 

Piyasa Şekilleri:

30 kapsül

 

 

Kullanım Şekli:

Erişkinlerde günde 3 kez 1 kapsül yemeklerden sonra bol suyla alınmalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Soğuk algınlığı ve gripal enfeksiyonlarda ortaya çıkan semptomların giderilmesinde kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Bileşimdeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı ve karaciğer yetmezliği olanlarda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Karaciğer ve böbrek fonksiyonu bozuk olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Alkollü içkiler ve sedatif ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Motorlu taşıt araçları kullananlar, motorlu makinalarda çalışanlar, yüksek yerlerde iş görenler ve fazla zihinsel faaliyet gösterenler sedasyon açısından bilgilendirilmelidir. Gebelerde ve emziren annelerde hekim kontrolü altında uygulanmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Alerjik reaksiyonlar, deri döküntüleri, nadiren kan bozuklukları (lökopeni, nötropeni pansitopeni), bulantı, kusma, uyuşukluk, ağız kuruluğu , konfüzyon, dengesizlik, terleme, bradikardi, baş dönmesi görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Antihistaminikler, alkol ve antidepresanların etkilerini artırırlar. MAO inhibitörleri, antihistaminiklerin antimuskarinik ve merkezi depresan etkilerinde artışa ve etki sürelerinde uzamaya neden olabileceğinden, bu kombinasyonu içeren ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Antiepileptikler, barbitüratlar, trisiklik antidepresanlar ve alkol parasetamolün yarı ömrünü uzatabilirler. Antikonvülzanlar ve steroid yapılı oral kontraseptiflerin kronik kullanımı karaciğer enzimlerini indükler ve parasetamolün terapötik düzeylere ulaşmasını engelleyebilirler. Metoklopramid parasetamolün ince barsaklarda absorpsiyonunu hızlandırabilir. Kodein; diğer narkotik analjezikler, alkol, genel anestezikler, trankilizanlar, sedatif-hipnotikler, iskelet kas gevşeticilerinin etkilerini artırıp SSS depresyonuna neden olabilir.