1ilaç

ARTU Şurup

Günsa

 

Formüler > M.S.S > Bulantı ve Vertigo > Antihistaminikler > Prometazin

 

 

Etken Madde(ler):

Prometazin HCI 5 mg/5 ml, Efedrin hidroklorür 5 mg/5 ml, Tiyokol (Potasyum sulfogayakolat) 175 mg/5 ml, Sodyum benzoat 5 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

100 ml'lik şişe

 

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz erişkinlerde 3x3 ölçek, çocuklarda 3x1/2-1 ölçektir.

 

 

Endikasyonları:

Öksürük ve nefes darlığı ile seyreden tüm alerjik olan (astım haricinde) veya olmayan hastalıkların tedavisinde kısa süre içinde hastanın genel durumun düzeltilmesini ve hastalığın kontrol altına alınması amacı ile kullanılır. Üst solunum yolları enfeksiyonlarında, nezle, gripal enfeksiyonlar, alerjik rinit ve saman nezlesi gibi alerjik ve nefes darlığı, kuru öksürükle seyreden durumların tedavisinde, sigara içimine bağlı olan veya olmayan kronik bronşitlerin tedavisinde ve öksürüğü yumuşatarak soluk borusunu tahriş olmasına mani olmayı gerektiren diğer tüm durumlarda kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

İlacın bileşiminde bulunan maddelerden birine veya daha fazlası aşırı duyarlılığı bulunan kişilerde, yeni doğanlarda, prematürelerde, gebelerde, süt verme döneminde, MAO inhibitörü ilaç kullananlarda, ileri derecede hipertansiyonlu ve kardiyovasküler rahatsızlığı olanlarda veya ileri glokomlularda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Glokomlu, hipertansiyonlu, diyabetli, iskemik kalp hastalığı olanlarda, hiperprostatı ve hipertiriodizmi bulunan hastalarda dikkatle küçük dozlarda kullanılabilir. Sedasyon, uykuya meyil ve refleks kaybı oluşturacağından; yüksek yerlerde ve dikkat isteyen makinelerde çalışanlar veya otomobil kullananlar, belirtilen işleri yapmaktan veya ilacı kullanmaktan sakınmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Bulantı, kusma, taşikardi, idrar retansiyonu, sedasyonu, uykuya meyil, bulanık görme ve ağız kuruluğu görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Depresan etki şiddetleneceğinden alkol, trankilizan veya uyku ilaçlarıyla beraber kullanılmaz.