1ilaç

POLİO SABİN ORAL Aşı

 GlaxoSmithKline (GSK)

 

Etken Madde(ler):

Sabin suşları tip 1 (LS-c, 2 ab), tip 2 (P 712, Ch, 2 ab) ve tip 3 (leon, 12 a1b) canlı atenüe poliomiyelit virüslerinin stabilize preparasyonu 1 doz

 

Piyasa Şekilleri:

1 doz'luk 1 flakon içeren ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Primer bağışıklama şeması 3 dozluk aşıdır. En az 1'er aylık aralıklarla uygulanmalıdır. Okula başlama zamanında, okuldan ayrılırken ve bazen erişkin yaşamda, eğer kişi endemik bölgelere seyahat etmek gibi yüksek infeksiyon riskine maruz kalma olasılığı varsa bir rapel doz uygulaması önerilir.

 

 

Endikasyonları:

Polio virüs tip 1, 2 ve 3'e bağlı enfeksiyonlara karşı infantların, duyarlı çocukların ve erişkinlerin aktif bağışıklamasında endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Akut ağır ateşli hastalık veya kalıcı diyare ya da kusması olan kişilerde ertelenmelidir. Primer ve sekonder immün yetmezliği olan kişilere uygulanmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Başağrısı, kusma ve diyare gibi nonspesifik belirti ve bulguların ortaya çıkması arasındaki ilişki aşılananlarda ve onlarla yakın temasta bulunduğu kişilerde gözlenmiştir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşılarıyla bağışıklama şemasına uyum gösteriyorsa aynı zamanda uygulanabilir. Aksi takdirde iki canlı atenue virüs aşısının uygulaması arasında an az bir aylık bir aralık olmalıdır. Aşı eğer vahşi poliovirüsler ile belirgin bir enfeksiyon riskine maruz kalmışsa gebe kadınlara uygulanmamalıdır.