1ilaç

BECONASE Aqueous Nazal Sprey

 GlaxoSmithKline (GSK)

 

 

Etken Madde(ler):

Beklometazon dipropionat 50 mcg/püskürtme

 

Piyasa Şekilleri:

200 doz'luk özel ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Yetişkinler ve 6 yaşın üzerindeki çocuklarda (6-12 yaş çocuklarda çok zorunlu olduğunda dikkatle kullanılmalıdır) önerilen doz her bir burun deliğine günde 2 kez uygulamadır. Her birin burun deliğine günde 3 veya 4 kez bir uygulamalı doz rejimi tercih edilebilir. Toplam günlük uygulama normal olarak 8 uygulamayı geçmemelidir.

 

 

Endikasyonları:

Perennial ve mevsimsel allerjik rinit ve vazomotor rinitlerin tedavi ve profilaksisinde endikedir. Ayrıca, nazal polipektomi geçirmiş hastalarda, nazal polip nükslerini önemli ölçüde geciktirir. Nüksetmiş poliplerin büyümelerini önleyebilir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Aşırı duyarlılığı olan hastalarda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Mevsimlik veya uzun süreli rinit tedavisinde düzelme birkaç gün sonra görülür, ancak, tüm semptomların ortadan kaybolması bazı hastalarda iki haftaya kadar görülmeyebilir. Eğer üç hafta kullanılmasına rağmen önemli semptomatik gelişme olmazsa ilacın kullanımına son verilmelidir. Nazal poliplerin beklometazonla tedavisi, poliplerin cerrahi tedavisiyle ve/veya beklometazonun burun içine nüfuz etmesini kolaylaştıracak ilaçlarla birlikte düşünülmelidir. Nazal polip semptomlarının tedavisinde tam bir terapötik sonuç alınıncaya kadar birkaç hafta veya daha uzun bir süre tedaviye devam etmek gerekebilir. Tedavinin kesilmesinden sonra, hastalığın şiddetine bağlı olarak, poliplerden ötürü meydana gelen semptomların nüksü görülebilir. Nazal cerrahi işlemler, travma, nazal septal ülserler gibi çeşitli nedenlerle oluşmuş yeni yaraların iyileşmesini geciktireceğinden, iyileşinceye kadar diğer kortikosteriodler gibi beklometazon da kullanılmamalıdır. Nazal yolların ve paranazal sinüslerin enfeksiyonları, akciğer tüberkülozu, tedavi edilmemiş mantar, bakteriyel ve virütik enfeksiyonlar, oküler herpes simpleks bulunduğunda uygun olarak tedavi edilmelidir ve beklometazonla tedavide özel bir kontrendikasyon oluşturmamasına rağmen çok dikkatli kullanılmalıdır. Daha önce uzun süre kortikosteroidlerle tedavi edilen ve beklometazon tedavisine geçirilen hastalara özel dikkat gösterilmelidir. Bu, özellikle sistemik kortikosteroidlerin çok hızlı olarak azaltılmasının semptomlarının akut alevlenmesine neden olabilecek astım ve diğer klinik durumlarda önemlidir. Beklometazon mevsimsel allerjik riniti çoğu durumlarda kontrol ederse de, ağır yaz allerjenlerine maruz kalınan durumlarda özellikle göz semptomlarını kontrol için ilave tedavi gerekebilir. Nadiren farinks ve burunda Candida albicans ile lokalize enfeksiyonlar gelişebilir. Böyle bir enfeksiyon geliştiğinde uygun lokal tedavi yapılmalı ve beklometazon tedavisine son verilmelidir. Beklometazonun insan gebeliğinde kullanımının güvenilirliği hakkında yeterli kanıt yoktur. Hayvan üreme çalışmalarında güçlü kortikosteroidlere özgü ters etkiler ancak yüksek sistemik maruz kalma düzeylerinde görülür, direkt intranazal uygulama minimal maruz kalmayı sağlar. Beklometazonun anne sütüne geçişiyle ilgili yapılmış spesifik çalışmalar yoktur. Ancak, direkt intranazal uygulamada kullanılan dozun düşüklüğü göz önüne alındığında anne sütüne önemli düzeylerde geçmesi beklenmemektedir. Emziren annelerde kullanımında anne ve bebeğe olabilecek zararları, sağlayacağı terapötik yararlarıyla karşılaştırılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Nadiren kuruluk, burun ve boğazda irritasyon, hoş olmayan lezzet ve koku ve burun kanaması görülebilir.