1ilaç

ISOTREXIN Jel

EMBİL

 

Formüler > Enfeksiyonlar > Antibakteriyel İlaçlar > Makrolidler > Eritromisin

 

 

Etken Madde(ler):

İzotretionin 0.05 %, Eritromisin 2 %

 

Piyasa Şekilleri:

30 g'lık alüminyum tüp

 

 

Kullanım Şekli:

Isotrexin'i hastalıklı bölgeye yaygın bir biçimde günde 1 veya 2 defa uygulayınız. Hastalara, bazı vakalarda tam terapötik etki görülebilmesi için 6-8 haftalık tedavinin gerekli olabileceği belirtilmelidir. Akne vulgarisin seyrek olarak görüldüğü ergenlik öncesi çocuklarda kullanımı yoktur.

 

 

Endikasyonları:

Hafif-orta şiddetli akne vulgaris in topikal tedavisinde endikedir ve hem inflamasyonlu, hem de inflamasyonsuz lezyonların tedavisinde etkilidir.

 

 

Kontrendikasyonları:

İçeriğindeki maddelere karşı bilinen duyarlılığı bulunan hastalarda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Ağız, göz, mukoz membranlar ve hasarlı veya egzamalı cilt ile temas ettirilmemelidir. Ense gibi hassas cilt bölgelerine uygulanırken dikkatli olunmalıdır. Güneş ışığına duyarlılıkta artışa sebep olabileceğinden, güneş ışığı ya da güneş lambalarına kasti veya uzun süreli maruz kalma önlenmeli veya en aza indirilmelidir. Kümülatif irritan etki görülebileceğinden eşlik eden topikal tedavi var ise dikkatli kullanılmalıdır. Eritromisin gebelik kategorisi B, izotretioninin gebelik kategorisi X'dir. İzotretionin sistemik olarak uygulandığı zaman insanlarda teratojenite ile bağlantılıdır. Hamile veya hamile kalmaya çalışan kadınlarda kullanılmamalıdır. Perkütan absorbsiyonu ihmal edilebilir düzeydedir. Fakat, süte geçip geçmediği bilinmediğinden emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Hafif batma, yanma veya irritasyona sebep olabilir; uygulama bölgesinde eritem ve soyulma görülebilir. Bu lokal etkiler genellikle tedavinin devamında azalır. Eğer aşırı bir irritasyon oluşursa tedaviye derhal ara verilmeli ve reaksiyon yatıştıktan sonra devam edilmelidir. Eğer irritasyon devam ederse tedavi durdurulmalıdır.