1ilaç

AKSİL 2.5 Krem

EMBİL

 

Etken Madde(ler):

Benzoil peroksit 2.5 %

 

Piyasa Şekilleri:

20 g'lık glamine tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Cilt sabunlu su ile yıkanıp kurulandıktan sonra, lezyon bulunan bölgelere yaygın olarak ince bir tabaka oluşturacak şekilde uygulanmalıdır. Fafif ve orta şiddetteki akne vakalarında günde 1 kere uygulanması yeterlidir; ancak gerekli görüldüğü taktirde günde 2-3 kere uygulanabilir. Maksimum etkinin görülebilmesi için en az 12 hafta süre ile uygulanmalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Yüz ve vücuttaki akne vulgaris in bütün türleri (komedonlar, sivilceler) özellikle papulo pustüloz akne (küçük nodüller ve pustüller). Aynı zamanda inatçı formların sistemik tedavisine ek olarak kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Duyarlılık gösteren kişilerde kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Göz ve mukozalara değdirilmemelidir. Benzoilperoksitin aklaştırıcı etkisinden dolayı kirpikler, sakal ve saçlara değdirilmemelidir. Gebelikle ilgili herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Gebelerde çok zorunlu haller dışında kullanılmamalıdır. Hamilelik döneminde uygulandığında fetusa zarar verip vermediği ya da üreme kapasitesini etkileyip etkilemediği bilinmemektedir. Benzoil peroksit gebelerde sadece eğer çok gerekliyse kullanılmalıdır. İlacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Birçok ilaç anne sütüne geçtiğinden, benzoil peroksit emziren kadınlara uygulanırken dikkatli olunmalıdır. Çocuklarda güvenirliği ve etkinliği saptanmamıştır.

 

Yan Etkileri:

Lokal kızarıklıklar, hafif yanma hissi ve soyulmalar görülebilir.