1ilaç

AKSİL 10-Mask Krem

EMBİL

 

Etken Madde(ler):

Benzoil peroksit 10 %

 

Piyasa Şekilleri:

20 g'lık glamine tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Pat şeklinde çabuk kuruyan ve kolayca yıkanabilen bir kremdir. En az 20 dakika ciltte kalacak şekilde uygulanması tavsiye edilen kremin 20 dakikadan daha uzun süre uygulanması durumunda 2 saati aşan uygulamalarda kontrollü salım ve iritasyonu azaltıcı özelliği devreye girer. Hafif ve orta şiddetdeki akne vakalarında günde bir kez uygulanması yeterlidir. Kuruduktan sonra ciltteki tüm kalıntılar uzaklaştırılana kadar bolca ılık su ile yıkanır.

 

 

Endikasyonları:

Yüz ve vücuttaki akne vulgaris in bütün türleri (komedonlar, sivilceler) özellikle papulo pustüloz akne (küçük nodüller ve pustüller). Aynı zamanda inatçı formların sistemik tedavisine ek olarak kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Duyarlılık gösteren kişilerde kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Göz ve mukozalara değdirilmemelidir. Benzoilperoksitin aklaştırıcı etkisinden dolayı kirpikler, sakal ve saçlara değdirilmemelidir. Gebelikle ilgili herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Gebelerde çok zorunlu haller dışında kullanılmamalıdır. Hamilelik döneminde uygulandığında fetusa zarar verip vermediği ya da üreme kapasitesini etkileyip etkilemediği bilinmemektedir. Benzoil peroksit gebelerde sadece eğer çok gerekliyse kullanılmalıdır. İlacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Birçok ilaç anne sütüne geçtiğinden, benzoil peroksit emziren kadınlara uygulanırken dikkatli olunmalıdır. Çocuklarda güvenirliği ve etkinliği saptanmamıştır.

 

Yan Etkileri:

Lokal kızarıklıklar, hafif yanma hissi ve soyulmalar görülebilir.