1ilaç

ARTRİL Forte Jel

Eczacıbaşı-Zentiva

 

 

Etken Madde(ler):

İbuprofen 10 %

 

Piyasa Şekilleri:

40 g'lık tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Haricen kullanılır. 14 yaşından küçük çocuklara uygulanmaması tavsiye edilir. Erişkinler: Günde 3 kez ağrılı bölge üzerine ince bir tabaka halinde sürülür. Emilene kadar hafifçe masaj yapılır. Birkaç hafta içinde belirtiler geçmez ya da şiddetlenirse tanı ve tedavi gözden geçirilmelidir. Kullanımdan sonra eller yıkanmalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Sırt ağrısı, romatizma ve kas ağrıları, burkulma, incinme ve nevraljide topikal analjezik olarak kullanılır. Kas romatizması, ağrılı dejeneratif eklem hastalıkları, omurganın ve diğer eklemlerin iltihabi romatizmal hastalıklarında, eklem çevresindeki yumuşak dokunun iltihabi hastalıklarının dıştan ve destekleyici tedavisinde kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

İbuprofene karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen hastalarda, gebeler ve emzirenlerde kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Açık yaralara, dudaklar, mukozalar ve göze uygulanmamalıdır. Gebeliğin son trimesterinde, sistemik etkileri araştırılmamış olduğu için, geniş yüzeylere uygulanmamalı ve uzun süre kullanılmamalıdır. Tedavisi sırasında, doğum ağrıları inhibe olabilir ve kanama eğilimi artabilir.

 

Yan Etkileri:

Ender olarak uygulama bölgesinde alerjik reaksiyonlar, eritem ve iritasyonlar görülebilir. Çok seyrek olarak, predispozisyonu olan hastalarda, bronkospastik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar, kan basıncını düşüren ilaçlarla geçimsizlik gösterebilir. Ancak haricen uygulanan preparatlarda, bu tür bir etkileşimin ortaya çıkması beklenmez.