1ilaç

DE-NOL Tablet

Eczacıbaşı

 

 

Etken Madde(ler):

Bizmut subsitrat kolloidal 300 mg

 

Piyasa Şekilleri:

60 tablet

 

 

Kullanım Şekli:

Aç karnına günde iki defa 2 tablet sabah kahvaltısından yarım saat önce ve 2 tablet akşam yemeğinden yarım saat önce veya aç karnına günde 4 kez birer tablet alınmalıdır. Bu durumda, tabletler 3 ana öğünden yarım saat önce veya yarım saat sonra ve yatmadan önce alınmalıdır. Tabletler su ile yutulmalıdır. Tedavi 4-8 hafta sürer. Bu süreden sonra, 8 hafta boyunca De-Nol ya da diğer bizmut bileşikleri kullanılmamalıdır. Daha sonra eğer gerekirse 4-8 haftalık ikinci bir tedavi uygulanabilir. Hasta belirli bir öğünde yemek yemese bile De-Nol tableti almalıdır. Ağrılar azalsa dahi, önerilen miktar ve süre değiştirilmemelidir.

 

 

Endikasyonları:

Mide ve duodenum ülserleri, gastrit ve mukozasındaki bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Böbrek yetmezliğinde kontrendikedir. Gebelikte, süt veren annelerde ve çocuklarda kullanımı tavsiye edilmez.

 

Uyarılar:

İlacın alınmasından yarım saat önce ve yarım saat sonra antasit ilaçlar ve süt alınmamalıdır. Çünkü ülser üzerindeki koruyucu tabakanın oluşması için gastrik asit gereklidir. Tedavi sırasında alkol alınmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Bizmut sülfit oluşumu nedeniyle dışkı siyah renkte olabilir. Dilde esmerleşme, bulantı ve kusma görülebilir. Bu yan etkiler, tehlikeli değildir ve tedavinin bitiminden sonra kaybolur.

 

İlaç Etkileşimleri:

Tedavi sırasında diğer bizmutlu bileşiklerin kullanımı ya da alkol alınması önerilmez. Birlikte kullanıldığında tetrasiklinlerin etkisini inhibe eder.