1ilaç

PANKREOFLAT Granül

Dr.F.FRİK

 

Etken Madde(ler):

Pankreatin 172 mg/2 g, Dimetilpolisiloksan 80 mg/2 g

 

Piyasa Şekilleri:

45 g'lık ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Yemeklerde 1-2 ölçek suda karıştırılarak içilir. Bebekler ve küçük çocuklara 1/2-1 ölçek granül, soğuk veya ılık suda eritilerek verilir. Röntgen çekimlerinden önceki iki gün günde 3-4 kez 2 ölçek ve çekim sabahı 2 ölçek içilir.

 

 

Endikasyonları:

Pankreas yetersizliği, safra kesesi, karaciğer, mide ve barsak hastalıklarına bağlı aşırı gaz oluşumu, ameliyat sonrası veya hava yutmaya bağlı gaz yakınmaları ve Roemheld sendromunda endikedir. Karın içi organlarının radyolojik tetkiklerinden önce gaz giderici olarak ta kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Proteinlere duyarlılığı saptanmış kişilerde enzim proteinlerine bağlı allerjiler (aksırma, göz yaşarması veya deride kızarma) nedeniyle kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Gebelerde ve emziren annelerde kullanılması gerektiğinde, sağlayacağı yarar/zarar ilişkisi gözönüne alınarak kullanılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Gastrointestinal kanalın doğal yapısını bozabilir. Nadiren bulantı, kusma, aşırı duyarlılık reaksiyonları (aksırma, lakrimasyon veya deri döküntüleri gibi) yapabilir. Fazla dozları diyare, hiperürikozüri, hiperürisemi yapabilir. Ağız mukoza irritasyonu ve stomatit oluşturabilir.