1ilaç

DİCETEL Film Tablet

Dr.F.FRİK

 

 

Etken Madde(ler):

Pinaverium bromid 50 mg

 

Piyasa Şekilleri:

40 film tablet

 

içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz yemeklerle birlikte, çiğnenmeden su ile yutulan 3x1 tablettir.

 

 

Endikasyonları:

Müskülotrop spazmolitik etkilidir. İrritabl kolon sendromu, spastik kolon, mukuslu kolitis ve bunların semptomları, karın ağrısı, spazm ve fonksiyonel gastrointestinal şikayetlerde rahatsız edici hareketlilikte, barsak rahatsızlıklarının ve düzensizliklerinin semptomatik tedavisinde endikedir. Ayrıca, safra kesesi diskinezisi ve teknik gastrointestinal araştırmalarda; baryum geçişi, endoskopik safra kanalı pankreotografisine hazırlık olarak, baryum lavmanı ve kolonoskopi esnasında spazm, hareketlerde rahatsızlık ve ağrıyı önlemek üzere kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Gastrointestinal bölgede obstrüktif rahatsızlıklar (akalazya, pilor stenozu), paralitik ileus, yaşlı ve zeka geriliği olan hastalarda intestinal stenoz, ciddi ülseratif kolit, ülseratif kolite neden olan toksik megakolon ve myastenia graviste ve etken maddeye aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Sadece erişkinler kullanabilir. Hayvanlarda yapılan çalışmalarda herhangi bir fetal anormallik gözlenmemesine rağmen emniyet açısından hamilelere verilmemelidir. İnsan sütüne geçtiğinden süt veren annelerde dikkatle kullanılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Gastrik rahatsızlık, ağız kuruluğu ve konstipasyon, çok nadir minör rahatsızlıkları yapabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Klinik çalışmalar; digitalis ve digitoksin, oral antidiyabetikler, insülin, kumarinler ve heparinle hiçbir etkileşim olmadığını gösterir.