1ilaç

PİPTALİN Tablet

DEVA

 

 

Etken Madde(ler):

Pipenzolat bromür 5 mg

 

Piyasa Şekilleri:

50 tablet
Üretilmiyor

 

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz erişkinlerde 3-4x1 tablet veya 3-4x40 damla ve çocuklarda 2 hafta-4 ay arasında olanlarda 3-4x4-8 damla, 4 ay-1 yaş arasında olanlarda 3-4x12 damla, 1-3 yaş arasında olanlarda 3-4x16 damla ve daha büyük olanlarda 3-4x20-30 damladır.

 

 

Endikasyonları:

Süt çocuklarında ilk aylarda görülen kolik semptomlarının süratle giderilmesinde endikedir. Pilor spazmı, kardiya spazmı ve kusma gibi çocukların fonksiyonel gastrointestinal rahatsızlıklarında, düz adale ağrısı ve spazmların giderilmesinde de etkilidir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Antikolinerjik bir ilaç olduğundan, glokomda, göz içi basıncının arttığı hallerde, prostat hipertrofisinde, gastrointestinal sistemin obstrüktif organik hastalıklarında kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Pipenzolat bromür hipertiroid astım, taşikardi, instabil angina pektoris ve diğer ciddi kardiyak bozuklukları olan şahıslarda dikkatle uygulanmalıdır. Ağır ülseratif kolit ve myasthenia gravisde ancak çok gerekli ise kullanılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Yan etkilerin başlıcaları bulantı, kusma, ağız kuruluğu , fotofobi, yutma zorluğu, pupilla dilatasyonu, akomodasyon bozukluğu, cilt kuruması, flaş hali, nadiren konstipasyon, idrar retansiyonu veya tutukluğu bronş ve göz yaşı sekresyonunun azalması, taşikardi, halsizlik, baş dönmesi, sinirlilik ve uykusuzluktur.

 

İlaç Etkileşimleri:

Pipenzolat bromür; disopiramid, antihistaminikler, trisiklik antidepresanlar, benzodiazepinler, fenotiyazine benzer yapıya sahip nöroleptikler ve antikolinerjik etkiye sahip antiparkinson ilaçlarla birlikte verildiğinde sinerjik etki oluşturabilir.