1ilaç

MAGNESIE CALCINEE Toz

DEVA

 

 

Etken Madde(ler):

Magnezyum hidroksit 100 g

 

Piyasa Şekilleri:

100 glık şişe

 

Kullanım Şekli:

Mide asiditesini nötralize etmek için 1/3-1/2 ölçek, çeşitli hazımsızlık ve şişkinlik hallerinde 1 ölçek ve laktasif etki için 4 ölçek uygulanır. Arsenik ve asit zehirlenmelerinde 7-10 ölçek kullanılır.

 

 

Endikasyonları:

Peptik ülser, gastrit peptik özofajit gibi durumlarda görülen hiperasiditelerin semptomatik tedavilerinde, çeşitli nedenlere bağlı kabızlıklarda laksatif olarak kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Böbrek fonksiyon yetmezliğinde, apandisitte, ülseratif kolitte, kolostomi ve ileostomide, kronik diyarede, barsak tıkanmasında kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma gibi akut apandisit belirtisi olasılığı durumlarında ve böbrek yetmezliklerinde kullanılmamalıdır. Gebeliğin ilk üç ayında kullanılmamalıdır. Uzun süre kullanılan yüksek dozlardan kaçınılırsa gebeliğin son 6 ayında kullanılabilir.

 

Yan Etkileri:

Hipermagneziemi gibi elektrolit dengesizliklerine neden olabilir. Nadiren kusma, bulantı, mide krampları yapabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Tetrasiklin grubu antibiyotikler, antihistaminikler, amfetamin, antimuskarinik ajanlar, oral antikoagülanlar, indometazin, demir müstahzarları, naproksen, psödoefedrin, kinin, kinidin, salisilatlar, sülfodiazin, digoksin gibi ilaçların absorpsiyonunu azaltıp biyoyararlılıklarını etkileyeceğinden, bu ilaçların alımından 2 saat önce ve sonra magnezyum alınmamalıdır.