1ilaç

POLYVALENT Anti Yılan Serum

ER-EM

 

Etken Madde(ler):

Yılan antiserumu 

 

Piyasa Şekilleri:

10 ml'lik vial ve sulandırıcı ile

 

Kullanım Şekli:

Anti-zehir sadece gerekli olduğu zaman verilmelidir (eğer ısıran yılan zehirli ise, veya semptomlar görülmeye başlarsa).  Alerjik reaksiyona karşı önlemler, WHO tavsiyelerine uygun olarak alınmalıdır. Anti-zehiri vermeden önce, i.m. veya s.c. uygulamaya hazır epinefrin (1/100), kortizon veya, diğer ilaçlar, oksijen, kalsiyum tuzları, kan restoransiyonu ve/veya antihistaminik, ve özel tedaviler tıbbi tavsiyeye göre kullanılabilir. Tüm bu tedbirler anafilaksi tedavisi için mevcut olmalıdır. Son serum enjeksiyonundan sonra en az 2 saat, hasta gözetim altında tutulmalıdır. Birkaç gün sonra ortaya çıkabilecek olan, geç alerji semptomu dikkatle tedavi edilmelidir. Çocuklara yetişkinler ile aynı doz verilmelidir. Eğer tedavi ısırmadan hemen sonra veya ısırık semptomları görülmeye başladığı zaman başlarsa: Anti-zehirin 20-40 ml'si i.m. veya s.c. olarak verilmelidir. Şiddetli veya gecikmiş zehirlenme vakalarında: 40-60 ml i.m. veya s.c. olarak vücut ısısında verilmelidir, veya anti-zehiri normal salin içinde sulandırdıktan (1:10) sonra i.v. damla metodu ile verilmelidir. Eğer iki saat içinde gelişme gözlemlenmezse, 40-60 ml'lik veya daha fazla ek anti-zehir verilebilir.

 

 

Endikasyonları:

Vipera labetina, Vipera xanthina, Vipera ammodytes meridionalis, Cerastes cerastes, Echis carinatus, Cerastes vipera, Pseudo cerastes, Echis coloratus, Vipera palestina türü yılanların sokması sonrası zehirlenme tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

At serumuna hassasiyet dışında bilinmemektedir. Buna göre, heterolog serum alan kişi direkt tıbbi gözetim altında tutulmalıdır. Hamilelik yılan zehiri tedavisi ile kontrendike değildir.