1ilaç

ALLES Efervesan Tablet

CELTİS 

 

Etken Madde(ler):

Asetil sistein 600 mg

 

Piyasa Şekilleri:

20 efervesan tablet, 10 efervesan tablet içeren polipropilen tüpte.

 

Kullanım Şekli:

20-40 kg (6-14 yaş çocuklar): 300 mg 75 ml suda eritilerek içilir. Erişkinler (40 kg ve üstü): 600 mg 150 ml suda eritilerek içilir. Eğer hastanın ağırlığı 20 kg' dan daha az ise (genellikle 6 yaşından küçük olan hastalar), asetilsistein çözeltisinin dozu hesaplanır. Yükleme dozu 140 mg/kg'dır. İdame dozu ise 70 mg/kg'dır. Suda çözülerek kullanıma hazırlanan ilaç bekletmeden içilmelidir.

 

 

Endikasyonları:

Yoğun kıvamlı balgamın atılması, azaltılması, ekspektorasyonun kolaylaştırılması gereken durumlarda, bronkopulmoner hastalıklarda, bronşik sekresyon bozukluklarının tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Asetil sisteine aşırı duyarlı olduğu bilinen kişilerde kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Gastroduodenal ülser durumlarında, ayrıca asetil sisteinin verilmesinden sonra bronşiyal sekresyonda belirgin bir artış olabilir. Bu durumda eğer öksürük refleksi/öksürük yeterli değilse hava yolunun açık tutulmasına dikkat edilmelidir. Asetil sisteinin anne sütüne ve fetüse geçmesiyle ilgili yeterli veri olmadığından gebelerde ve emzirenlerde zorunlu nedenler olmadıkça kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Kusma ve bulantı tipinde gastrointestinal bozukluklar, stomatit ve rinore (burun akıntısı), ürtiker, baş ağrısı, kulak çınlaması, nadiren allerjik deri reaksiyonları oluşturabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Mukomodifikatör bronşikler, atropinik sekresyon kurutucu maddeler ve antitüssiflerle birlikte alınmamalıdır.