1ilaç

APEX Kapsül

BİOKEM 

Önemli:

Bu ürün KONTROLE TABİ olup normal reçete ile verilerek reçete kayıt defterine kaydedilmesi gereken ürünlerdendir.

 

 

Etken Madde(ler):

Asetaminofen (Parasetamol) 300 mg, Kodein fosfat 10 mg, Klorfeniramin maleat 2 mg

 

Piyasa Şekilleri:

30 kapsül
Üretilmiyor

 

 

Kullanım Şekli:

Erişkinlerde günde 3 kapsül yemeklerden sonra bol suyla alınır. Bir günde 4 kapsülden fazla kullanılmamalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Üst solunum yolları enfeksiyonları, soğuk algınlığı, nezle, grip, gripal enfeksiyonlar, paranazal sinüslerle orta kulağın virüslü enfeksiyonlarında (sinüzit, otitis media) semptomlarını geçici olarak giderir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Bileşimdeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda, karaciğer yetmezliği olanlarda, hipertansiyonlularda, hipertiroidi olanlarda, kapalı-açık glokomlularda ve MAO grubu ilaçları alanlarda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Karaciğer ve böbrek fonksiyonu bozuk olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Alkollü içkiler ve sedatif ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Motorlu taşıt araçları kullananlar, motorlu makinalarda çalışanlar, yüksek yerlerde iş görenler ve fazla zihinsel faaliyet gösterenler sedasyon açısından bilgilendirilmelidir. Gebelerde ve emziren annelerde hekim kontrolü altında uygulanmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Allerjik reaksiyonlar, deri döküntüleri, nadiren kan bozuklukları (lökopeni, nötropeni, pansitopeni), bulantı, kusma, kabızlık, uyuşukluk, ağız kuruluğu, konfüzyon, çarpıntı, ellerde titreme, dengesizlik, huzursuzluk, idrar yapma zorluğu, terleme, bradikardi, baş dönmesi, yüz kızarması görülebilir.