1ilaç

FERROZİNC Şurup

BİKAR 

 

Etken Madde(ler):

Ferro fumarat 121 mg/5 ml, Çinko sülfat 66 mg/5 ml, Vitamin B9 (Folik asit) 200 mcg/5 ml, Vitamin C (Askorbik asit) 50 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

100 ml'lik cam şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Gebelik ve emzirme gibi demir ve folik asit ihtiyacının arttığı durumlarda ve hafif demir eksikliği anemilerinde: Günde 2 kez 1 ölçek (5 ml) alınmalıdır. Ciddi demir yetersizliğine bağlı anemilerde: Hemoglobin düzeyinin %8-9 g'ın altına düştüğü durumlarda günde 4 kez 1 ölçek alınmalıdır. Organizmanın demir depolarını normale getirmek için tedaviye, hemoglobin düzeyi normale dönene kadar aynı şekilde devam edilmelidir. Daha sonra 1-3 ay süreyle günde 2 ölçek alınır. Çocuklarda günde 1-2 defa 1 ölçek kullanılır.

 

 

Endikasyonları:

Demir eksikliği durumlarının tedavisi ve profilaksisinde, özellikle demir eksikliği anemilerinde (folik asit eksikliği ile seyreden), kan kayıplarında; demir ve folik asit eksikliğinin yanısıra çinko eksikliği görülen hallerde kullanılır. Hamilelik ve lohusalıkta, çocuklarda demir, folik asit, çinko eksikliğinin önlenmesi ve tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Demir yüklenmesi (hemokromatozis, kronik hemolizis) demire karşı aşırı duyarlılık, demir kullanımı bozukluğu (kurşun anemisi, sidero-akrestik anemi) talasemi ve müstahzarın etkin maddelerinden birine karşı aşırı hassasiyeti olanlarda kontrendikedir. Enfeksiyonlarda, pankreas iltihabında, barsak bozukluklarında ve mide ülserlerinde kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Hemoglobin konsantrasyonu normale dönüp vücudun demir depoları dolana kadar devam etmelidir. Oral yolla alınan demir bileşikleri lokal tahriş edici etkileri nedeni ile ülseri kötüleştirir. Bu nedenle ülserde ağızdan demir bileşikleri alınması sakıncalıdır. Gebelik kategorisi A'dır.

 

Yan Etkileri:

Bulantı, epigastrik ağrı, diyare ve konstipasyon yapabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Magnezyum trisilikat ve karbonat gibi antiasitlerle birlikte alındığında tedavi cevapsız kalabilir. Süt ve yumurta demir emilimini azaltır. Tetrasiklin, kolestiramin, antasitler, penisilamin ve oral altın bileşikleri ile verilmemelidir. Salisilatlar, fenilbutazon ve oksifenbutazonla birlikte kullanımlar barsak mukozasında irritasyona neden olabilir. Penislin türevleri ile birlikte alınmamalıdır.