1ilaç

HYPERRHO D Flakon

BİEM

 

 

Etken Madde(ler):

İnsan Rho-D IG 300 mcg/doz

 

Piyasa Şekilleri:

1 doz'luk 1 flakon

 

Kullanım Şekli:

Doğum sonrası profilaksi için, doğumdan sonra 72 saat içinde 300 mcg kullanılır. Doğum öncesi profilakside, hamileliğin yaklaşık 28. haftasında 300 mcg, eğer yeni doğan Rh pozitifse doğumu takiben 72 saat içinde diğer 300 mcg uygulanmalıdır. Hamilelik esnasında herhangi bir evredeki düşük tehdidinde 300 mcg verilmesi önerilir. 13 haftalık veya daha fazla hamilelik veya ektopik gebeliğin sonlanması veya düşüğü takiben 300 mcg verilmelidir. Eğer, hamilelik 13 haftadan daha önce sonlanırsa 50 mcg kullanılabilir. 2. ve 3. aylık dönemlerde karın travmasına takiben 300 mcg doz uygulaması yapılır. Diğer 300 mcg'lık doz 26-28. haftalarda verilmiş olmalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Rhesus uyuşmazlığına karşı profilaktik amaçla doğum, düşük ve kürtajlarda kullanılır.

 

Uyarılar:

İntravenöz olarak kullanılmamalıdır. Sadece i.m. enjekte edilmelidir, yenidoğana verilmemelidir. İnsan Ig preparatlarına karşı sistemik alerjik reaksiyon hikayesi olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Aşırı duyarlılık reaksiyonlarının potansiyel risklerine karşı immünizasyonun yararları tartılmalıdır. Böyle hastalar; IgA içeren kan ürünlerinin sonraki kullanımları bu hastalarda anafilaktik reaksiyonlara neden olabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

İnsan Rho-D Ig preparatındaki diğer antikorlar, çocuk felci, kabakulak, kızamık, kızamıkcık gibi canlı aşılarla etkileşebilir. Bu nedenle, canlı aşılar insan Rho-D Ig kullanımı sonrası 3 ay içinde verilmiş olmamalıdır.