1ilaç

 ONE A DAY Antioxidant Plus Yumuşak Jelatin Kapsül

BAYER  

 

 

Etken Madde(ler):

Vitamin A 5000 IU, Vitamin E 200 IU, Vitamin C (Askorbik asit) 250 mg, Çinko 7.5 mg, Bakır 1 mg, Selenyum 15 mcg, Manganez 1.5 mg

 

Piyasa Şekilleri:

50 yumuşak jelatin kapsül içeren plastik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Yetişkinler tarafından günde 1 yumuşak jelatin kapsül çiğnenmeden bir miktar sıvı ile yutulur.

 

 

Endikasyonları:

Yetişkinlerde günlük vitamin ihtiyacını karşılamak amacıyla beslenmeye destek olarak kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Formülünde bulunan maddelerden herhangi birine aşırı duyarlılığı olan kişilerde kullanımı kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Hipervitaminoza neden olabilen A vitamini ile ayrıca tedavi gören kişilerde yan etki görülmemesi için doz ayarlanmalıdır. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında ve emzirme döneminde E vitamini kullanılmamalıdır. K vitamini eksikliğine bağlı hipoprotrombinemi veya demir eksikliği anemisi mevcutsa vitamin E kullanımında risk/fayda oranı dikkate alınmalıdır. Hayvan deneylerinde görülen teratojenik etki nedeniyle gebelikte yüksek dozlarda A vitamini alınmamalıdır. Başka vitamin ihtiva eden preparatlarda birlikte kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Nadiren allerjik reaksiyonlar, gastrointestinal bozukluklar (diyare, şişkinlik gibi) görülebilir. E vitamininin uzun süre yüksek dozlarda (günde 400 IU'den fazla 800 IU'den az) kullanımında bulanık görme, gerek erkek gerekse kadınlarda göğüslerde büyüme, diyare, bulantı veya mide krampları, başağrısı, başdönmesi, yorgunluk hali görülebilir. 800 IU'den fazla kullanılmasıyla, K vitamini eksikliği olan hastalarda kanama eğiliminde artış, hormon metabolizmasında değişiklikler (tiroid, hipofiz, sürrenal), immünitede değişme, cinsel fonksiyon bozukluğu ve eğilimli kişilerde tromboflebit ve tromboembolizm riskinde artış olabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Oral kontraseptif ve kortikosteroidler vitamin C'nin plazma düzeyini düşürür. Kalsitonin, C vitamininin tüketimini arttırır. Vitamin C; trisiklik antidepresan, oral antikoagülan, izoprenalin, flufenazin ve nitrofurantoin ile birlikte verildiğinde, bu ilaçların etkisini azaltabilir. Antikoagülanların, yüksek doz E vitamini ile birlikte verilmesi olası bir hipoprotrombinemik yanıta yol açabilir. Kolestiramin veya kolestipol, E vitamini absorpsiyonunu azaltabilir. Demir eksikliği anemisi olanlarda vitamin E hematolojik yanıtı bozabilir. E vitamini, A vitaminin absorpsiyonunu, karaciğerde depolanmasını ve ütilizasyonunu kolaylaştırır, toksisitesini azaltır.