1ilaç

NİBULEN Tırnak Cilası Seti

AVENTİS FARMA

 

Etken Madde(ler):

Siklopiroksolamin 80 mg/g

 

Piyasa Şekilleri:

3 g tırnak cilası seti, 30 alkollü mendil, 14 tırnak törpüsü içeren ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Tırnak cilasını ilk kez uygulamadan önce, hastalıktan etkilenmiş enfekte olan tırnak, tırnak makasıyla mümkün olduğunca kesilir, geriye kalan enfeksiyonlu tırnak kısmı da törpülenir. Başka bir şekilde önerilmedikçe, Nibulen tırnak cilası ilk ay günaşırı olarak ince bir tabaka halinde sürülür. Tırnağın etken maddeye doyması sağlanır. Uygulama, tedavinin 2. ayında haftada 2 kezden az olmamak kaydıyla, ve 3. aydan itibaren haftada 1 kez olacak şekilde azaltılabilir. Uygulama süresi boyunca haftada bir kez bütün cila tabakası alkollü mendil ile temizlenir. Bu işlem sırasında, enfeksiyonlu tırnak kısmı törpü yardımıyla mümkün olduğunca törpülenmelidir. Eğer bu sırada cila tabakası bozulursa, Nibulen tırnak cilası'nı çentilmiş yerlere tekrar sürmek kafidir. Uygulama süresi enfeksiyon şiddetine bağlıdır, fakat altı aylık tedavi süresi aşılmamalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Siklopiroksolamine duyarlı Tinea corporis, Tinea cruris, Tinea pedis- Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes, Epidermophyton floccosum (Aerothesium floccosum), Microsporum canis; deri candidiasis'i (Moniliasis), Candida albicans (Monilia albicans) Pityriasis versicolor-Pityrospor orbiculare (Malassezia furfur) patojen fungus türlerinin neden olduğu yüzeysel dermatomikozların topikal tedavisi için endikedir. Tırnak mikozlarında (onychomycosis, Tinea unguium) topikal yardımcı tedavi olarak kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Siklopiroksolamine alerjisi olanlarda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Göze sürülmemelidir. İrritasyon veya sensitizasyon belirtileri görülürse (kızarma, kaşınma, yanma, şişme, sulanma) ilaç kesilmelidir. Tedavi süresine tam uyulmalı, erken düzelme olsa da tedavi süresi tamamlanmalıdır. Kremin sürüldüğü alan hava geçirmeyecek derecede sıkı bandaj veya örtülerle kapatılmamalıdır. Gebelik süresince ancak önemli bir neden varsa kullanılmalıdır. Emziren annelerde dikkatle kullanılmalıdır. 10 yaşından küçük çocuklarda güvenle kullanılabileceğini gösteren yeterli klinik çalışma yoktur.

 

Yan Etkileri:

Uygulama yerinde nadiren kaşıntı, yanma, kızarma görülebilir.