1ilaç

FESTAL N Enterik Draje

AVENTİS FARMA

 

Etken Madde(ler):

Pankreatin 210 mg

 

Piyasa Şekilleri:

20 enterik draje, 50 enterik draje içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

2-3 enterik draje yemeklerden yarım saat önce veya yemek sırasında çiğnenmeden biraz sıvı yardımıyla yutulur. Gerektiğinde bu dozlar yükseltilebilir.

 

 

Endikasyonları:

Kronik pankreatitiste sindirim yetersizliği, kronik taş kolesistitisi, sistik fibrosis ve karaciğer sirozunda endikedir. Mide rezeksiyonlarından ve pankreas ameliyatlarından sonra enzim takviyesinde kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Akut pankreatitisin başlangıç devrelerinde ve proteine hassasiyeti olanlarda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Aşırı duyarlılık oluştuğunda ilaç kesilmeli ve semptomatik olarak tedavi edilmelidir. Gebelikte güvenli olup olmadığı kanıtlanmamıştır. Bu dönemde gerekli olmadıkça kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde ilaçların genelde anne sütü içinde itrah edildikleri gözönünde tutulmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Deride kızarma, aksırma veya göz yaşarması gibi aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir. Özellikle yüksek doz kullananlarda, ishal, bulantı, bazen kolik şeklinde olabilen karın ağrısı görülebilir. Nadir vakalarda anüs etrafında irritasyon bildirilmiştir. Çok yüksek dozların gerekli olduğu durumlarda (örn. mukovisidozis) ürik asit seviyelerinde artma görülebilir. Mukovisidozisli çocuklarda, özellikle pankreatik enzimlerin yüksek dozları ile tedavi ediliyorlar ise izole vakalarda bazı intestinal bölgelerde daralma (ileoçekal bölge, çıkan kolon) bildirilmiştir.