1ilaç

DERMATOP Krem

AVENTİS FARMA

 

 

Etken Madde(ler):

Prednikarbat 0.25 %

 

Piyasa Şekilleri:

30 g'lık alüminyum tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Özellikle akut seyreden ve/veya sulantılı deri lezyonlarının tedavisinde uygundur. Derinin hasta olan kısmına günde 1 kez ince bir tabaka halinde hafifçe ovularak sürülür. Gerekirse günde 2 kez kullanılabilir. Bakteri ve mantardan kaynaklanan lokal enfeksiyonlarda ek olarak antibakteriyel ve antimikotik tedavi uygulanmalıdır.

 

 

Endikasyonları:

Haricen kortikosteroid tedavisi gerektiren bütün deri hastalıklarında kullanılır. Bu tür deri hastalıklarında duyarlı deri bölgelerine dahi sürülebilir. Küçük çocukların deri hastalıklarında da kullanılabilir. Geniş alanlara uygulanabildiği gibi tekrarlayan uygulamalara da elverişlidir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Göze uygulanmamalıdır. Aşılar, frengi, tüberküloz, mantar hastalıkları veya bakteri ve virüslerden (örn. su çiçeği) ileri gelen enfeksiyonlar, perioral dermatit, rosacea sözkonusu ise kullanılmamalıdır. Aşırı duyarlığı olan kimselerde kontrendikedir. Gebeliğin ilk üç ayında sistemik glukokortikoid etki gözardı edilemeyeceğinden geniş deri alanlarına uygulanmamalıdır. Emzirme dönemindeki kullanımına dair yeterli klinik deneyim yoktur.

 

Uyarılar:

Topikal kortikoidler (özellikle potent olanlar) ciltte geniş alanlara uygulanırsa, aşırı miktarda tüketilirse veya uzun süre kullanılırsa emilimleri artarak sistemik yan etkilere neden olabilirler. Cildin zedeli olması veya kapalı tedavi şeklinin (oklüzyon) uygulanması emilimi artırıcı faktörlerdir. Kortikosteroid emilimine bağlı sistemik etki riski gözardı edilemeyeceğinden, bebekler ve küçük çocuklarda ancak zorunlu kalındığı takdirde kullanılmalıdır. Kullanımı gerektiğinde dozaj etkili olan asgari miktarda tutulmalı ve uzun süre kullanımdan kaçınılmalıdır. Zamanla, düşük dozda uygulanan topikal kortikosteroidler konjunktiva kesesi ile tekrar tekrar temas ederse, göziçi basıncı artabilir. Bu nedenle, göz çevresine uzun süreli uygulanması dikkatli risk-yarar tayini yapılarak ve sadece doktor gözetiminde gerçekleştirilmelidir. Bakteri ve/veya mantar enfeksiyonlarının semptomatik tedavisinde antibakteriyel veya antimikotik tedaviyle birlikte kombine olarak kullanılmalıdır. Özellikle gebelerde, bebek ve küçük çocuklarda aralıksız olarak 4 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Hastaların %2-3'ünde yanma hissine neden olabilir. Nadiren kaşıntı, kızarıklık, sızıntı, yanma, sivilce gibi lokal deri lezyonları, kıl foliküllerinin iltihabı görülebilir.