1ilaç

ANTI-ASIDOZ Yumuşak Kapsül

ASSOS 

 

 

Etken Madde(ler):

Sodyum hidrojen karbonat 500 mg

 

Piyasa Şekilleri:

100 yumuşak kapsül içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Doz, kandaki metabolik asidozun derecesine bağlıdır. Başka şekilde reçete edilmedi ise doz, günde alınan 6-9 kapsüldür. Kapsüller gün içinde belirli aralıklarla bir miktar sıvı ile birlikte bütün olarak alınır.

 

 

Endikasyonları:

Özellikle  kronik böbrek yetmezliğinde olmak üzere değişik nedenlere bağlı metabolik asidozun tedavisi için kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Baz fazlalığı (metabolik alkaloz), serum sodyum seviyesinin artmış olduğu durumlarda (hipernatremi) kontrendikedir. İçeriklerden herhangi birine karşı bilinen bir duyarlılığı olan hastalarda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Tedavi sırasında aşırı sodyum alımı engellenmelidir. Asidozun durumu yakından takip edilmeli, idrarın asiditesi düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. Peptik ülser tedavisi için kullanılmamalıdır. Gebelik kategorisi A'dır. Embriyotoksik veya teratojenik etki gösterdiğine ilişkin herhangi bir rapor olmamasına rağmen bu dönemde yapılmış kontrollü çalışmalar bulunmamaktadır. Bu nedenle hamilelik ve laktasyon döneminde kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Aşırı doz durumunda hipokalsemik tetani (düşük kalsiyum seviyesine bağlı kas spazmları) ihtimali vardır. Mevcut gastrointestinal şikayetlerin (örneğin, diyare) şiddetinde artma olabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Sodyum içeriği uzun dönemli tedavide dikkate alınmalıdır. Çok düşük sodyum diyeti gerekli olabilir.