1ilaç

PEDRİN Şurup

AROMA 

 

Etken Madde(ler):

Gliseril gayakolat (Gayafenesin) 100 mg/5 ml, Efedrin hidroklorür 15 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

100 ml'lik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz erişkinlerde 3-4 kez 1.5 ölçek ve çocuklarda 3-4x1/2-1 ölçektir.

 

 

Endikasyonları:

Boğmaca, kızamık, üşütme ve gripal çocuk öksürükleri; akut ve kronik bronşit, anfizem ve bronkospastik solunum yolu hastalıkları ile oluşan reversibl bronkospazmaların semptomatik tedavisi; pnömoni, bronkopnömoni, bronşit, trakeit, anfizem, bronşektazi, akciğer sklerozu gibi soIunum yolu hastalıkları öksürüklerinin tedavisinde yardımcı olarak; şiddetli olmayan astma bronşial'de kronik şekilde akut nöbetlerde önleyici olarak; sigara içenlerde, tozlu yerde çalışanlarda görülen tahriş öksürüklerinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Koroner arter hastalığı, kardiyak aritmisi gibi ciddi kalp hastalığı olanlar, ileri derecede prostat hipertrofililer, hipertansiyonlu, treotoksikozlu, dar açılı glokomlu hastalar, serebrovasküler yetmezliği olanlar bu ilacı kullanmamalıdır.

 

Uyarılar:

Yaşlılar, uykusuzluk çekenler, hamile veya emzikli olanların bu ilacı kullanmalan tavsiye edilmez. Diyabetlilerde dikkatli kullanılmalıdır. MAOI kullananlarda kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Yüksek dozlarda mide bulantısı, kusma, terleme, taşikardi, idrar zorluğu, yorgunluk hissi ve uykusuzluk yapabilir. Kan basıncında yükselme yapabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Ergometrin, metilergometrin ve oksitosin ile birlikte kullanılması ile hipertansiyon, digitalis glikozitleri ve halotan ile birlikte alındığında kalp ritmi bozuklukları ortaya çıkabilir.