1ilaç

OKSİASKARİL Şurup

AROMA 

Formüler > Enfeksiyonlar > Antihelmintikler > Oksiyürler > Piperazin

 

 

Etken Madde(ler):

Piperazin heksahidrat 120 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

100 ml

 

 

Kullanım Şekli:

1/2-1 yaşındaki çocuklara günde 1 ölçek (5 ml); 2-3 yaşındaki çocuklara 2 ölçek (10 ml); 4-6 yaşındaki çocuklara günde 1 çorba kaşığı (15 ml); 7 yaşındaki çocuklara ve daha büyüklere günde 2 çorba kaşığı (30 ml) yemeklerden sonra alınır. Tedaviye 4 gün devam edilir. Askariasiste bir kür yeter, gerekirse 1-2 gün sonra bir kür daha yapılır. Oxiyuriasisde kalmış yumurtalardan oluşan olası parazitleri öldürmek için 2-4 hafta sonra bir emniyet kürü daha önerilir.

 

 

Endikasyonları:

Enterobius (oxyuris) vermicularis ve Ascaris lumbricoides enfeksiyonlarında kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Böbrek ya da karaciğer fonksiyon bozukluğu, konvulsif ve epileptik rahatsızlığı, piperazin ve tuzlarına karşı aşırı duyarlığı olan hastalarda kulanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Enfeksiyonun tekrarlamasından korunmak için, kişisel ve çevresel temizlik kurallarına kesinlikle uyulmalı, ayrıca aynı evi paylaşan aile bireyleride parazitler yönünden kontrol edilmelidir. Kullanım sırasında, aşırı duyarlılık reaksiyonları, gastrointestinal ya da MSS ile ilgili reaksiyonlar gözlenirse ilacın kullanımı kesilmelidir. Ciddi beslenme yetersizliği ya da anemisi olan kişilerde kullanılacaksa, özel bir dikkat gösterilmelidir. Etken maddesinin vücuttan belli başlı atılış yolu böbrekler olduğundan, böbrek fonksiyonları bozuk olan, ya da epileptik bir geçmişi bulunanlarda nörotik etkiler oluşabileceği göz önünde tululmalıdır. Gebelerde kullanımının güvenirliği araştırılmadığından kullanımında dikkat edilmelidir. Emzikli annelerde doktor önerisi olmaksızın kullanılmamalıdır. Yaşlılarda, renal ve hepatik fonksiyonlar izlenmelidir. Merkezi sinir sistemi semptomatik anormalliği olanlarda kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Çok ender olarak gastrointestinal bozukluk ve ürtiker bildirilmiştir. Aşırı dozda kullanıldığı zaman; bulantı, kusma, karın bölgesinde kramplar, ishal, baş ağrısı, vertigo, ataksi, titreme, koreiform hareketler, kaslarda güçsüzlük, hiporefleksi, parestezi, görme bulanıklığı, paralitik şaşılık, konvülsiyon, EEG anormallikleri, ürtiker, eritema multiform, purpura, ateş, eklemlerde ağrı görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Fenotiyazin grubu ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.