1ilaç

PILOGEL HS Oftalmik Jel

ALCON 

 

 

Etken Madde(ler):

Pilokarpin HCI 40 mg/g

 

Piyasa Şekilleri:

5 g'lık oftalmik uçlu tüplerde.

 

Kullanım Şekli:

Steril aköz jel hasta göz(ler)e alt konjunktival keseye 1-1.5 cm uzunluğunda bir şerit yatmadan önce uygulanır. Uygulamadan sonra gözleri kapamadan önce aşağıya doğru bakılır. Özel durumlarda daha sık uygulamalar önerilebilir.

 

 

Endikasyonları:

Basit kronik (açık açılı) glokom, akut (kapalı açılı) glokom, iridektomiye bağlı kapalı açılı glokom, sekonder glokom (üveite bağlı olanlar hariç), midriyatik ve sikloplejiklerin etkilerini ortadan kaldırma amacıyla kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları:

İlacın içeriğinde bulunan maddelere karşı aşırı duyarlığı bulunanlarda, akut üveit ve irit gibi miyozis istenmeyen durumlarda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Astımlılarda kullanırken dikkatli olunmalıdır. Özellikle kataraktı olan yaşlılarda oluşturduğu miyozis nedeniyle karanlığa adaptasyonda güçlük görülebilir. Hamilelerde yapılmış yeterli çalışma olmadığından, mutlak endikasyon bulunmadıkça hamilelerde kullanımı önerilmemektedir. anne sütüne geçip geçmediği bilinmediğinden ötürü emziren annelerde dikkatle kullanılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Gözde ağrı, görme bozukluğu, gözlerde irritasyon ve başağrısı yapabilir. Nadiren, terleme, tremor, bulantı, kusma, ağızda sulanma görülebilir.