1ilaç

OFTALAR Göz Damlası

ALCON 

 

 

Etken Madde(ler):

Pranoprofen 0.1 %

 

Piyasa Şekilleri:

5 ml'lik polietilen şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Tavsiye edilen doz hasta göz(ler)e 6 saatte bir 2 damladır. Başka bir göz damlası ile eşzamanlı olarak kullanılacaksa, iki uygulama arasında en az 5 dakika beklenmelidir.

 

 

Endikasyonları:

Pranoprofen, yapısal olarak propiyonik asitten çıkarılmış belirgin antienflamatuvar ve analjezik özellikte non-steroidal antienflamatuvar bir ajandır. Siklooksijenaz yolunu inhibe ederek  enflamasyon ve ağrı oluşumunda önemli rol oynayan prostaglandinlerin sentezini azaltır ve lipozomal zarları stabilize eder. Subakut ve kronik enfeksiyonsuz enflamasyon koşulların tedavisinde ve ön kamaraya ait postoperatif tedavilerde (blefarit, konjunktivit, blefarokonjunktivit, anterior üveit, katarakt cerrahisine bağlı olarak görülen oküler inflamasyon) endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı bilinen aşırı duyarlılık durumlarında kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Benzalkonyum klorür nedeniyle kontakt lens kullanan hastalar lenslerini çıkardıktan sonra solüsyonu damlatmalı ve geri takmak için en az 5 dakika beklemelidirler. Gebelik kategorisi C'dir. Pranoprofen ile hamile ve emziren kadınlarda yapılmış yeterli çalışmalar bulunmadığından zorunlu haller dışında gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmez.

 

Yan Etkileri:

Nadiren gözde kızarıklık, kaşıntı, tahriş veya göz yaşarması meydana geldiği bildirilmiştir.