1ilaç

ALCAINE %0.5 Oftalmik Solüsyon

ALCON 

 

 

Etken Madde(ler):

Proparakain HCl 0.5 %

 

Piyasa Şekilleri:

15 ml'lik damlalıklı şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Katarakt ekstraksiyonu gibi derin anestezide; 5-7 kez her 5-10 dakikada bir 1 damla. Süturların alınması; alınma işleminden 2-3 dakika önce 1-2 damla. Yabancı  cisimlerin alınması; işlemden önce 1-2 damla. Tonometri; ölçümden hemen önce 1-2 damla.

 

 

Endikasyonları:

Oftalmik kullanım için topikal anestezide endikedir. Bu işlemler intraoküler basıncın ölçümünü (tonometri), korneadan yabancı cisimlerin ve süturların alınmasını, diyagnostik ve gonioskopik muayeneleri kapsar; ayrıca katarakt ameliyatı gibi cerrahi işlemlerden önce topikal anestezik olarak uygulanır.

 

 

Kontrendikasyonları:

Proparakaine veya komponentlerden herhangi birine duyarlı  olduğu bilinen hastalarda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Uzun süreli kullanımı korneal hasar, vizyon kaybı ve iyileşmede gecikmeye neden olabilir. Proparakain hidroklorür bilinen allerjisi olan hastalarda, kalp hastalığı olanlarda veya hipertiroidizmde tedbirli kullanılmalıdır. Lokal anesteziklerin oftalmik uygulamasında sistemik toksisite görülebilir. Anestezi süresince göz; irritan kimyasal maddelerden, yabancı cisimlerden ve kaşımaktan korunmalıdır. Hamilelerde, emziren annelerde ve çocuklarda çalışma yapılmamıştır.

 

Yan Etkileri:

Proparakain hidroklorür ile pupiller dilatasyon veya sikloplejik etkiler nadiren görülmüştür. Lokal veya sistemik sensitivite zaman zaman görülebilir. Uygulamadan birkaç saat sonra bir miktar lokal irritasyon ve batma meydana gelebilir. Nadiren, ani tipte şiddetli, tahminen hiperallerjik korneal reaksiyon görülebilir. Bu durum akut, yoğun veya diffüze epitelyal keratit; gri, camsı görünümü; geniş nekrotik epitelyum bölgelerinin görülmesi; korneal filamentler ve bazen iritis veya descemetitisi kapsar. Parmak uçlarının kuruması veya fissürleşmesi ile allerjik kontakt dermatit rapor edilmiştir. Hemoraj, konjonktival konjestiyon ve korneal epitelyumun yumuşama ve erozyonu da ayrıca rapor edilmiştir.