1ilaç

PEKTODİN Şurup

AKSU FARMA

 

 

Etken Madde(ler):

Efedrin hidroklorür 10 mg/5 ml, Tiyokol (Potasyum sulfogayakolat) 175 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

100 ml'lik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Yemeklerden yarım saat sonra verilir. Yetişkinlerde her yemekten sonra 1 çorba kaşığı (3 ölçek), çocuklarda 6 yaşına kadar günde 3 defa 1/2 ölçek, 6 yaşından büyükler için 3 defa 1 ölçek verilir.

 

 

Endikasyonları:

Bronşiyal astma, allerjik astma, çocuklardaki gece öksürükleri, akut kronik bronşit, amfizem, korpulmonale, akciğer spazmları ve sigara içenlerde görülen tahriş öksürüklerinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Duyarlı olanlarda, guatr, hipertiroid, gebelik durumlarında ve çocuklarda kullanılmamalıdır. Hipertansiyon, ağır kalp yetmezliği ve tirotoksikozda kontrendikedir. Organik kalp hastalarında, hipertansiyon, prostat hipertrofisi ve glokomda dikkatle kullanılmalıdır. Potasyum iyodür içeren preparatlar önemli böbrek yetmezliklerinde, hiperkalemi durumlarında kullanılmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Taşikardi, bulantı, uykusuzluk ve idrar retansiyonu gibi yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Teofilin, eritromisin ve troleandomisin gibi ilaçlarla birlikte verilmemelidir. Simetidin teofilinin kan konsantrasyonunu artırdığından doz azaltılmalıdır. Efedrin, siklopropan, halotan, halojenli hidrokarbonlar ve trisiklik antidepresanlarla birlikte verilmemelidir. MAO inhibitörü kullanan hastalar ilacı bıraktıktan 10 gün sonra efedrin içeren ilaç alabilirler.