1ilaç

BENİL Şurup

 AKDENİZ 

 

Etken Madde(ler):

Difenhidramin HCl 14 mg/5 ml, Amonyum klorür 135 mg/5 ml, Sodyum sitrat 60 mg/5 ml, Mentol 1 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri:

125 ml'lik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz erişkinlerde her 2-3 saatte bir 1 ölçek ve çocuklarda 1-5 yaş arasında olanlarda her 3-4 saatte bir 1/2 ölçek ve 6-12 yaş arasında olanlarda her 3-4 saatte bir 1 ölçektir.

 

 

Endikasyonları:

Özellikle kuru ve rahatsız edici öksürüklerin dindirilmesi, solunum yolu mukozası konjesyonunun giderilmesi ve sızıntının azaltılmasının söz konusu olduğu tüm akut, alerjik ya da tahrişe bağlı öksürüklerin tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Bileşimdeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda, MAO inhibitörü ilaç alanlarda, dar açılı glokomda, astım nöbetlerinde, prostat hipertrofisi olgularında, prematüre ve yenidoğanlarda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar:

Kombinasyonun içerdiği antihistaminik reaksiyon yeteneğini azaltıp, uyuşukluk, dikkat, refleks kaybı ve uyku oluşturacağından araba kullananlar, yüksek ve tehlikeli yerlerde ve dikkat gerektiren aletlerle çalışanlara verilmemelidir. Santral sinir sistemini deprese eden alkol, hipnotik ve trankilizan ilaçlarla beraber kullanıldığında depresyon etkisinin şiddetleneceği unutulmamalıdır. Gebelerde fetüsü, emziren annelerde laktasyonu etkileyebileceği göz önünde tutularak böyle kişilerde kullanılmasından kaçınılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Başlıca uyuşukluk, ağız-burun ve boğaz kuruluğu görülebilir. Ayrıca bazan deri döküntüleri, ışığa karşı duyarlılık, bulanık görme, iştahsızlık, hipotansiyon, idrar retansiyonu, baş ağrısı, palpitasyon görülebilir. Özellikle çocuklarda yüksek dozlarda verildiğinde uykusuzluk, huzursuzluk, bulantı görülebilir. Bu yan etkiler ilacın kullanımına son verildiğinde ortadan kalkar.

 

İlaç Etkileşimleri:

MAO inhibitörü, santral sinir sistemi depresanları, alkol, trankilizan ve narkotik analjeziklerle birlikte kullanılmamalıdır.