1ilaç

ZEFOL Solüsyon

 AKDENİZ 

 

 

Etken Madde(ler):

Benzalkonyum klorür 10 %

 

Piyasa Şekilleri:

1000 ml, 100 ml'lik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Ameliyat öncesi deri dezenfeksiyonu ve termometre, kateter, metalik cerrahi aletlerin dezenfeksiyonunda 1 litre suya 10 cc; idrar kesesi ve üretra yıkamalarıyla  göz ve kulak yıkamalarında 1 litre suya 1 cc; enfekte derin yaralarda 3 litre suya 10 cc; vajina duşu ve yıkamalarında 1 litre suya 2-5 cc; mukoza ve soyulmuş derilerin dezenfeksiyonunda 1 litre suya 1-5 cc Zefol konur.

 

 

Endikasyonları:

Cilt, mukoza ve yanıklarda antiseptik olarak, cildin operasyona hazırlanmasında, cerrahların el ve kollarının dezenfeksiyonunda, göz irrigasyonunda, vücut boşlukları, mesane, uretra ve vajinal duşlarda endikedir. Tam bir sterilizasyon beklenmemelidir. Vücut boşluklarının irrigasyonu veya derin yaralarda kullanım için mutlak enjeksiyonluk steril su ile dilüe edilmelidir.

 

 

Kontrendikasyonları:

İrritasyon ve kimyasal yanıklara yol açabileceğinden okluzif pansumanlarda, alçı uygulamasında, anal ve vajinal tamponlarda kullanılmamalıdır. Gözlere değdirilmemelidir.

 

Uyarılar:

Haricen kullanılır. Çözeltiler musluk suyu ile hazırlanmamalı, distile su veya kaynatılıp soğutulmuş su kullanılmalıdır. Kullanıldığı yerlere uygun dilüsyonlar için her müstahzara ait kullanım şekli ve dozaj kısmına bakın. Solüsyon kuvvetli sabun çözeltileriyle, kloroksilenol ve lizol çözeltileri gibi sabun içeren antiseptiklerle, anyonik deterjan bulunan çözeltilerle karıştırılmamalıdır. Kalsiyum, magnezyum, demir ve alüminyum gibi katyonlarla etkileştiği için çözeltiler çeşme suyu ile hazırlanmamalıdır.

 

Yan Etkileri:

Belirtilen konsantrasyonlarda kullanıldığında ve dahilen kullanılmadığında belirgin bir yan etkisi yoktur.

 

İlaç Etkileşimleri:

Alüminyum, benzilefedrin, %5 borik asit, karamel, sitrik asit, etil paraben, hidrojen peroksit, iyot, kaolin, lanolin, fizostigmin pilokarpin nitrat (%3 veya daha yoğun), potasyum iyodür, potasyum permanganat, saponin (%0.1-0.5), salisilatlar, gümüş tuzları, sodyum sitrat ve tartarat, sodyum lauril sülfat, çinko oksit, çinko peroksit ve çinko sülfat ile geçimsizdir.