1ilaç

ZALAIN Vajinal Tablet

Adeka 

 

Etken Madde(ler):

Sertakonazol nitrat 500 mg

 

Piyasa Şekilleri:

1 vajinal tablet içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Adolesan ve yetişkin kadınlar: Zalain Vajinal Tablet tercihen gece yatmadan önce tek doz olarak aplikatör ile vajina içerisine uygulanır. Belirtilerin devam ettiği hastalarda 2. doz 1-2 hafta sonra ilk dozdan sonra semptomları devam eden haftalarda kullanılır. Tek kullanımlık aplikatör ile tablet, hasta yatar pozisyonda ve bacaklar hafifçe bükülü iken tercihen gece yatmadan hemen önce vajina içine derin olarak uygulanmalıdır. Tedavi, pamuklu giyecekler giymek, alkali pH veya nötral sabun ile yıkamak gibi hijyenik önlemlerle birlikte yapılmalıdır. Menstrüasyon süresince uygulanabilmektedir.

 

 

Endikasyonları:

Vajinal mukozanın kandida enfeksiyonlarının lokal tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

İmidazol grubu antimikotiklere veya içeriğindeki yardımcı maddelerden herhangi birine karşı hassasiyeti olanlarda ve lateks prezervatif veya diyafram kullanımında kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Kandidiazis doğrulandıktan sonra, mantarın gelişmesine yol açan ve ilerlemesini artıran ekolojik faktörler iyice araştırılmalıdır. Mantarın tamamen yok edilmesi ve hastalığı destekleyen faktörlerin göz önünde bulundurulması, hastalığın tekrarını önlemek için önemlidir. Aynı anda ilgili tüm patojenik kandida odaklarının tedavisi önerilmektedir. Lokal intolerans veya alerjik reaksiyon olması durumunda tedaviye ara verilmelidir. Asit pH'lı sabunların kandidiazisi arttırabilme olasılığından dolayı kullanılması önerilmez. Hamilelik kategorisi C'dir. Sistemik absorbsiyonunun çok düşük olmasından dolayı, gebelikte zorunlu olduğu durumlarda, risk-yarar oranı değerlendirilerek kullanılmalıdır. Sertakonazolün anne sütüne geçtiğine dair veri bulunmamaktadır. Sistemik absorbsiyonunun çok düşük olmasından dolayı, emzirme mümkündür.

 

Yan Etkileri:

Nadir olarak, alerji ve lokal intolerans belirtileri olan ve tedaviye devam edildiği taktirde genel olarak kaybolan yanma veya şiddetli kaşıntı hissi görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Yırtılma riskinden dolayı lateks prezervatif ve diyaframlar ile birlikte kullanımı önerilmemektedir. Vajinaya lokal uygulama, lokal spermisidal kontrasepsiyonu inaktive edebilir. Bu nedenle spermisidler ile birlikte kullanımı önerilmemektedir.