1ilaç

 ZALAIN Vajinal Supozituvar

Adeka 

 

Etken Madde(ler):

Sertakonazol nitrat 300 mg

 

Piyasa Şekilleri:

1 vajinal supozituvar içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli:

Bir Zalain Vajinal Supozituvar tek doz halinde, gece yatmadan önce, tercihen yatar pozisyonda vajina içine derin olarak uygulanmalıdır. Klinik belirtiler devam ettiği takdirde, ikinci bir vajinal supozituvar 7 gün sonra tekrar uygulanmalıdır. Tedavi menstrüasyon boyunca kesilmemelidir.

 

 

Endikasyonları:

Vajinal mukozanın kandida enfeksiyonlarının lokal tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

İmidazol grubu antimikotiklere veya içeriğindeki yardımcı maddelerden herhangi birine karşı hassasiyeti olanlarda ve lateks prezervatif veya diyafram kullanımında kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Kandidiazis doğrulandıktan sonra, mantarın gelişmesine yol açan ve ilerlemesini artıran ekolojik faktörler iyice araştırılmalıdır. Mantarın tamamen yok edilmesi ve hastalığı destekleyen faktörlerin göz önünde bulundurulması, hastalığın tekrarını önlemek için önemlidir. Aynı anda ilgili tüm patojenik kandida odaklarının tedavisi önerilmektedir. Lokal intolerans veya alerjik reaksiyon olması durumunda tedaviye ara verilmelidir. Asit pH'lı sabunların kandidiazisi arttırabilme olasılığından dolayı kullanılması önerilmez. Hamilelik kategorisi C'dir. Sistemik absorbsiyonunun çok düşük olmasından dolayı, gebelikte zorunlu olduğu durumlarda, risk-yarar oranı değerlendirilerek kullanılmalıdır. Sertakonazolün anne sütüne geçtiğine dair veri bulunmamaktadır. Sistemik absorbsiyonunun çok düşük olmasından dolayı, emzirme mümkündür.

 

Yan Etkileri:

Nadir olarak, alerji ve lokal intolerans belirtileri olan ve tedaviye devam edildiği taktirde genel olarak kaybolan yanma veya şiddetli kaşıntı hissi görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Yırtılma riskinden dolayı lateks prezervatif ve diyaframlar ile birlikte kullanımı önerilmemektedir. Vajinaya lokal uygulama, lokal spermisidal kontrasepsiyonu inaktive edebilir. Bu nedenle spermisidler ile birlikte kullanımı önerilmemektedir.