1ilaç

MİDRİSOL Göz Damlası

 A. İbrahim 

 

 

Etken Madde(ler): Atropin sülfat

 

Piyasa Şekilleri:

0.5 %: 5 ml'lik damlalıklı plastik şişe
1 %: 5 ml'lik damlalıklı plastik şişe

 

 

Kullanım Şekli: Genel olarak günde 1-2 damla kullanılır.

 

 

Endikasyonları:
Midriyatik ve sikloplejik etkilidir. İris sfinkteri ve siliyer kas dokularının uzun zaman dinlendirilmesinin düşünüldüğü hallerde, iritis, keratisis gibi gözün enflamatuvar halleri ile katarakt ameliyatlarından sonra iritise engel olmak ve göz tansiyonunu kontrol altına almada, kornea yırtılmaları ve yanmalarında, oftalmolojik muayeneye gözü hazırlamak amacıyla kullanılır.

 

Kontrendikasyonları: Glokomda kontrendikedir. Çocuklarda uzun süre kullanılması neticesinde atropine aşırı duyarlılık oluşabilir. Ayrıca çocuklarda mevcut beyin hasarı, down sendromu, mongolizm, spastik paralizi hallerinde dikkatle kullanılmalıdır.

 

Uyarılar: Sistemik absorbsiyonu mümkün olabileceğinden hamilelerde kullanımı fayda-zarar oranı açısından dikkatle değerlendirilmelidir. Atropin anne sütüne az miktarda geçebileceğinden, emzirilen çocuklarda nabız hızlanması, ateş ve deride kuruluk gibi istenmeyen etkiler görülebilir, bu yüzden emziren kadınlarda kullanımı fayda-zarar oranı açısından dikkatle değerlendirilmelidir.

 

Yan Etkileri: Yüzde, deride kızarma, ateş, ağız kuruluğu , halsizlik, dalgınlık, kalp atışında hızlanma görülebilir.