1ilaç

LUMİGAN Göz Damlası

 A. İbrahim 

 

 

Etken Madde(ler): Bimatoprost 0.3 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri: 3 ml'lik düşük yoğunluklu PE şişelerde.

 

Kullanım Şekli: Monoterapide veya adjuvant tedavide kullanıldığında, tavsiye edilen doz, etkilenen göz/lere günde bir kez akşamları bir damla Lumigan’dır. Birden fazla topikal oftalmik ilaç kullanıldığı takdirde, ilaçların en az 5 dakika ara ile uygulanması gerekir.

 

 

Endikasyonları:
Bimatoprost, kuvvetli oküler hipotansif etkinliğe sahip bir sentetik prostaglandin F2 analoğudur (PGF2). Kronik glokom ve oküler hipertansiyon hastalarında yüksek göziçi basıncının (GİB) düşürülmesi amacıyla monoterapi ajanı olarak ya da topikal beta blokerler ile yeterince kontrol altına alınamayan hastalarda beta blokerlere ek tedavi ajanı olarak endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları: Bimatoprosta veya yardımcı maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılık durumlarında kontrendikedir.

 

Uyarılar: Tedavi sırasında, göz renginde (irisde kahverengi pigment miktarında artış), gözkapağı derisinde ve kirpiklerde kalıcı değişiklikler olabilir. Ayrıca, kirpiklerin sayısında ve/veya uzunluğunda artış olabilir (gözler arasında farklılık olabilir). İntraoküler inflamasyonu olan hastalarda, afakik hastalarda, yırtık arka lens kapsülü olan psödofakik hastalarda veya makula ödemi risk faktörü olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Kullanılmadan önce kontakt lenslerin çıkartılması ve ilacın verilmesinden 15 dakika sonra tekrar takılması gerekir. Solunum fonksiyonu bozukluğu olan hastalarda denenmediğinden, bu hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Klinik çalışmalarda, anamnezinde solunum fonksiyonu bozukluğu olan hastalarda, solunum sistemi üzerinde herhangi bir önemli istenmeyen etki görülmemiştir. Renal veya hepatik bozukluğu olan hastalarda, kapalı açılı glokomda, enflamatuvar veya neovasküler glokomda denenmemiştir. Bu nedenle, bu hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Pediyatrik hastalarda, etkinlik ve güvenirliği saptanmamıştır. 18 yaşın altındakilerde kullanılmamalıdır. Gebelik kategorisi C’dir. Hamile kadınlarda güvenirliği incelenmemiştir. Bimatoprostun insan sütüyle atılıp atılmadığı bilinmemektedir. Emziren annelerde kullanılmaması önerilir. Bütün oküler ilaçlar için olduğu gibi, ilaç verildiğinde geçici bir görme bulanıklığı söz konusu olursa, hastanın araba sürmeye veya makine kullanmaya başlamadan önce görmesi tekrar netleşene kadar beklemesi gerekir.

 

Yan Etkileri: En sık olarak konjunktival hiperemi, kirpiklerde uzama ve oküler kaşıntı; daha az sıklıkta alerjik konjunktivit, astenopi, blefarit, konjunktival ödem, kornea erozyonu, kirpiklerde koyulaşma, gözkapağında kızarıklık ve kaşıntı, oküler ağrı, yabancı cisim hissi, iris pigmentasyonunda artış, yanma, oküler kuruluk, oküler iritasyon, fotofobi, perioküler deri pigmentasyonu, yüzeyel noktalı keratit, göz yaşarması, görme bozukluğu ve görme keskinliğinin kötüleşmesi; nadiren de blefarospazm, gözkapağı ödemi ve retraksiyonu, iritis ve retinal hemoraji görülebilir. Sistemik etkiler: Başağrısı (%1-5), hirsutizm (%1-5), anormal karaciğer fonksiyon testleri (%1-5), zayıflık (%1-5), üst solunum yolu infeksiyonu (%10). Ayrıca, asteni, depresyon, vertigo görülebilir.