1ilaç

LAMİNOX Krem

 A. İbrahim 

Formüler > Enfeksiyonlar > Antifungal İlaçlar > Terbinafin

 

 

Etken Madde(ler): Terbinafin HCl 1 %

 

Piyasa Şekilleri:

15 g'lık tüp
30 g'lık tüp

 

 

 

Kullanım Şekli: Laminox günde 1 veya 2 kez uygulanabilir. İlgili bölgeyi Laminox uygulamasından önce temizleyin ve kurulayın. Kremi ilgili deri bölgesine ve çevresine ince bir tabaka halinde uygulayın ve hafifçe oğuşturun. İntertriginöz enfeksiyonlarda (meme altı, interdijital, intergluteal, inguinal) uygulama yapılan bölgenin üzeri, özellikle geceleri, gazlı bezle örtülebilir. Yaklaşık tedavi süreleri: Tinea korporis, kruris: 1 hafta. Tinea pedis: 1 hafta. Kutanöz kandidiyazis: 1 hafta. Pityriasis versikolor: 2 hafta. Klinik semptomların gerilemesi birkaç gün içinde olur. Düzensiz kullanım veya tedavinin erken kesilmesi hastalığın yineleme riskini artırır. İki hafta sonrasında iyileşme bulguları yoksa teşhis bir kez daha değerlendirilmelidir. Çocuklarda topikal Laminox kullanımı ile ilgili deneyim kısıtlıdır.

 

 

Endikasyonları:
Tinea korporis, tinea kruris, tinea pedis, kutanöz kandidiyazis ve pitriyazis versikolorun neden olduğu dermatolojik mantar enfeksiyonlarının topikal tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları: Terbinafine veya içindeki katkı maddelerinden herhangi birine karşı aşırı duyarlılıkta kontrendikedir.

 

Uyarılar: Sprey formunun, içeriğindeki alkol irritasyona yol açabileceğinden lezyonlu hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Sadece harici uygulamalar içindir. Göze temasından kaçınılmalıdır. Gebe kadında klinik deneyim çok sınırlı oldugundan, gebelik süresince yalnızca kesin gereklilik olduğunda kullanılmalıdır. Terbinafin anne sütüne geçer.

 

Yan Etkileri: Uygulama bölgesinde kızarıklık, kaşıntı ve batma olabilir, ancak bu nedenle tedavinin kesilmesi nadirdir.