1ilaç

RHINOTUSSAL Mikropellet Kapsül

 A. İbrahim 

Önemli: Bu ürün KONTROLE TABİ olup normal reçete ile verilerek reçete kayıt defterine kaydedilmesi gereken ürünlerdendir.

 

 

Etken Madde(ler): Fenilefrin hidroklorür 20 mg, Dekstrometorfan HBr 20 mg, Karbinoksamin maleat 4 mg

 

Piyasa Şekilleri: 10 mikropellet kapsül içeren blister ambalajlarda.

 

Kullanım Şekli: 12 yaşından büyükler ve yetişkinler: Sabah ve akşam 1 kapsül çiğnenmeden bir miktar sıvı ile alınır. İlaca 2 haftadan daha uzun bir süre devam edilmesinde hasta kontrol altında olmalıdır.

 

 

Endikasyonları:
Soğukalgınlığında görülen öksürük ve rinit, grip ve burun mukozası ile diğer teneffüs yollarında görülen alerjik enflamasyonda endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları: Hipertiroidizm, feokramositoma, dar açılı glokom, rezidüel ürin formasyonlu prostatik hipertrofi, hipertansiyon, etkin maddelere karşı hipersensitivite, MAO inhibitörleri ile aynı anda tedavi durumlarında kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar: Ciddi organik kardiyovasküler hastalığı olanlar ile kalp ritm bozuklukları, hepatik hastalığı ve astması bulunan hastalarda ilacın dozu dikkatle ayarlanmalıdır. Tiroid, diabetes mellitus veya hipertansiyonu olan hastalar tıbbi denetim altında tutulmalıdır. Gebelerde yarar/risk oranı dikkate alınmalıdır.

 

Yan Etkileri: Nadir olarak; gastrointestinal şikayetler, bulantı, ağız kuruluğu , kusma, mide yanması, iştahsızlık, MSS bozuklukları, sedasyon, görme bozuklukları, glokom endüksiyonu, vertigo, güçsüzlük, uyku bozuklukları, sinirlilik, huzursuzluk, titreme, çarpıntı, ventriküler aritmi, anjinal şikayetler, kan basıncında artış, baş ağrısı, sık sık idrara çıkma, hipersensitivite reaksiyonları görülmüştür.

 

İlaç Etkileşimleri: MSS depresanlarının ve/veya alkolün etkilerini güçlendirebilir. Guanetidin ile aynı anda uygulandığında ilacın sempatomimetik etkisini artırabilir.