1ilaç

RELESTAT Göz Damlası

 A. İbrahim 

 

 

Etken Madde(ler): Epinastin hidroklorür 0.5 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri: 5 ml'lik polistiren vida kapaklı polietilen şişelerde.

 

Kullanım Şekli: Erişkinlerde önerilen doz, etkilenmiş her göze günde 2 kez 1 damla damlatılmasıdır. Mevsimsel alerjik konjunktivitin geçirilmesi için tedaviye alerji mevsiminde 8 haftaya kadar devam edilmesi gerekebilir. Relestat'ın 8 haftadan daha fazla kullanımına ilişkin deneyim yoktur. Birden fazla oftalmik tıbbi ilaç kullanılmaktaysa, bu ürünler en az 5 dakika aralıkla uygulanmalıdır. Çocuklarda (9-18 yaşındaki), erişkinlerdekiyle aynı dozajda kullanılabilir.

 

 

Endikasyonları:
Mevsimsel alerjik konjunktivit semptomlarının tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları: Epinastin veya diğer bileşenlerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılık durumlarında kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar: Kontakt lensler tarafından emilebilen ve kontak lenslerin rengini değiştirebilen benzalkonyum klorür koruyucu maddesini içermektedir. Bu nedenle, damlatmadan önce kontak lensler çıkarılmalı ve uygulamadan 15 dakika sonrasına kadar tekrar yerleştirilmemelidir. Gebelik kategorisi C'dir. Hamile kadınların epinastinle tedavisine ilişkin temin edilmiş hiçbir veri yoktur. Hamilelikte kullanımı için, risk/yarar oranı değerlendirilerek, dikkatli kullanılmalıdır. Epinastin'in insanda anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Ancak anneye faydası, bebeğe olası riskine ağır bastığında kullanılmalıdır. Damlatma sırasında geçici görme bulanıklığı meydana gelirse, araba sürme veya makine kullanma öncesinde, görme berraklaşıncaya kadar beklemelidir.

 

Yan Etkileri: Topikal uygulamayı takiben gözde hafif bir yanma hissi olabilir. Nadiren ortaya çıkabilecek oküler yan etkiler; alerjik konjunktivit, blefaroptoz, konjunktival ödem, konjunktival hiperemi, göz kuruluğu, irritasyon, kaşıntı, duyarlılık artışı, fotofobi ve görme bozukluğudur. Topikal uygulamayı takiben nadiren görülen sistemik yan etkiler; baş ağrısı, astım, nazal iritasyon, rinit, ağız kuruluğu , tat almada değişiklik ve pruritistir.

 

İlaç Etkileşimleri: Oküler uygulamadan sonra, epinastinin sistemik konsantrasyonları son derece düşük olduğu için, insanlarda hiçbir ilaç etkileşimi beklenmemektedir.