1ilaç

PİLOMİN Göz Damlası

 A. İbrahim 

 

 

Etken Madde(ler): Pilokarpin HCI

 

Piyasa Şekilleri: 20 mg/ml: 5 ml, 40 mg/ml: 5 ml'lik damlalıklı şişelerde.

 

Kullanım Şekli: Glokomda başlangıç dozu 10'ar dakika arayla 6x1-2 damla, daha sonra göz tansiyonu kontrol altına alınıncaya kadar 30'ar dakika arayla 1-2 damla uygulanır. Sekonder ve kronik glokomda her 4-5 saatte bir 1-2 damla uygulanır.

 

 

Endikasyonları:
Basit kronik (açık açılı) glokom, akut (kapalı açılı) glokom, iridektomiye bağlı kapalı açılı glokom, sekonder glokom (üveite bağlı olanlar hariç), midriyatik ve sikloplejiklerin etkilerini ortadan kaldırma amacıyla kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları: İlacın içeriğinde bulunan maddelere karşı aşırı duyarlığı bulunanlarda, akut üveit ve irit gibi miyozis istenmeyen durumlarda kullanılmamalıdır.

 

Uyarılar: Astımlılarda kullanırken dikkatli olunmalıdır. Özellikle kataraktı olan yaşlılarda oluşturduğu miyozis nedeniyle karanlığa adaptasyonda güçlük görülebilir. Hamilelerde yapılmış yeterli çalışma olmadığından, mutlak endikasyon bulunmadıkça hamilelerde kullanımı önerilmemektedir. anne sütüne geçip geçmediği bilinmediğinden ötürü emziren annelerde dikkatle kullanılmalıdır

 Yan Etkileri: Gözde ağrı, görme bozukluğu, gözlerde irritasyon ve başağrısı yapabilir. Nadiren, terleme, tremor, bulantı, kusma, ağızda sulanma görülebilir.