1ilaç

PEDİLİN Şurup

 A. İbrahim 

 

 

Etken Madde(ler): Difenhidramin HCl 14 mg/5 ml, Amonyum klorür 120 mg/5 ml

 

Piyasa Şekilleri: 125 ml'lik şişelerde.

 

Kullanım Şekli: Günlük doz erişkinlerde 2-3 saatte bir 1-2 ölçek; 6-12 yaş 3-4 saatte bir 1 ölçek; 1-5 yaş arası 3-4 saatte bir 1/2 ölçektir.

 

 

Endikasyonları:
Soğuk algınlığı ve gripal durumlarda görülen boğaz ve bronşiyal irritasyon sonucu ortaya çıkan öksürüklerde kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları: Bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı önceden oluşmuş aşırı duyarlılık durumlarında kontrendikedir. MAO inhibitörü alanlar, dar açılı glokomlu hastalar, prostat hipertrofisi olanlar, astım nöbeti geçiren hastalar ile 1 yaşından küçük bebeklerde kullanılmalıdır. Amonyum tuzları karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunda kontrendikedir.

 

Uyarılar: Motorlu araç ve makine kullanılanlar tarafından alındığında, difenhidraminin dikkat ve refleks kaybı oluşturabileceği unutulmamalıdır. Hamileler ile süt veren anneler kullanılması önerilmez.

 

Yan Etkileri: En sık görülen yan etkiler: Sedasyon, uyku hali, baş dönmesi, koordinasyon bozuklukları, bronşiyal sekresyon kıvamının artışı, epigastrik distres, idrar retansiyonu, hipotansiyon, başağrısı, palpitasyon, ürtiker, fotosensitivite, aşırı terleme, ağız, burun, boğaz kuruluğudur. Çocuklarda yüksek dozda kullanıldığında, eksitasyon ve bulantı görülebilir.

 

İlaç Etkileşimleri: Trankilizanlar, hipnotik ilaçlar ve alkol ile birlikte kullanıldığında, depresif etkinin artabileceği gözönüne alınmalıdır.