1ilaç

BETAGAN Liquifilm     Göz Damlası

 A. İbrahim 

 

 

Etken Madde(ler): Levobutonolol HCl 0.5 %

 

Piyasa Şekilleri: 5 ml'lik damlalıklı şişelerde.

Kullanım Şekli: Günlük doz 2x1 damladır. Tedavi öncesi konjestif kalp yetmezliği iyice kontrol edilmelidir.

 

 

Endikasyonları:
Kronik geniş açılı glokom ve oküler hipertansiyonda intraoküler basıncı kontrol etmek için kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları: İçerdiği maddelere karşı aşırı hassasiyet gösteren hastalara kontrendikedir. Şiddetli kronik obstrüktif pulmoner hastalıklarda, bronkospazm (bronşiyal astma dahil) ve kontrolsüz konjestif kalp yetmezliklerinde, sinüs bradikardisi, ve II veya III. derecede arteriyovertriküler bloklarda kontrendikedir.

 

Uyarılar: Tedaviye başlamadan önce konjestif kalp yetmezliği kontrol altına alınmış olmalıdır. Diğer adrenoreseptör blokaj gösteren maddelere hassasiyeti olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Diyabetli hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Akut hipoglisemi belirtilerini maskeleyebilir. Yumuşak kontakt lens kulanmakta olan hastalar, lenslerini çıkartmadan ilacı kullanmamalıdır. Hamile kadınlarda yapılmış belirli bir çalışma yoktur. Levobutonolol hamilelik halinde ancak potansiyel faydasının fetüse olan potansiyel riskinden yüksek olduğu hallerde kullanılmalıdır. Anne sütü ile atılıp atılmadığı bilinmemektedir. Sistemik beta blokerler ve topik olarak verilmiş timolol maleatın anne sütüne geçtiği bilinmektedir. Emziren annelerde kullanılması konusunda dikkatli olunmalıdır. Çocuklarda etkinliği ve güvenirliği tesbit edilmemiştir.

 

Yan Etkileri: Blefarokonjunktivit, gözde geçici batma ve yanma, kalp atış hızı ve kan basıncından azalma olduğu bildirilmiştir. Kullanımı ile kesin bir alakası olup olmadığı tesbit edilmemiş diğer yan etkiler; kalp ritminde değişme, iridosiklit, kaş civarında ağrı, baş ağrısı, karaciğer enzimlerinde artma, geğirme, geçici ataksi, rehavet, baş dönmesi ve kaşıntı.

 İlaç Etkileşimleri: Sistemik antihipertansif ilaç kullanan hastalarda aditif etki gösterebilir. Mümkün olabilecek aditif etkiler (hipotansiyon dahil), bradikardi, uyuşukluk ve/veya senkop olabilir. Sistemik beta adrenoreseptör blokajı yapan ilaçlar oküler hipotansif etkisini artırabilir.