1ilaç

KALİNOR Efervesan Tablet

 ABBOTT

 

 

Etken Madde(ler):

Potasyum sitrat 2170 mg, Potasyum karbonat 2000 mg

 

Piyasa Şekilleri:

15 efervesan tablet

 

Kullanım Şekli:

Günlük doz genel olarak yemeklerle birlikte alınan 1-2 tablettir. Gerektiğinde günlük doz 3x1 tablete kadar yükseltilebilir. Dijital entoksikasyon tedavisinde günlük doz 1x1 tablettir. Bu doz gerektiğinde bir kaç kez tekrarlanabilir. Böbrek taşlarının nüksünü engellemek için günde 1-2 tablet uygulanır.

 

 

Endikasyonları:

Kalsiyum taşlı renal tübüler asidozis, herhangi bir nedene bağlı hipositratürik kalsiyum oksalat nefrolitiazis ve kalsiyum taşlı veya taşsız ürik asit litiazis, ürat ve kalsiyum taşları oluşumunu önleme tedavisinde endikedir.

 

 

Kontrendikasyonları:

Hiperkalemili hastalarda veya hiperkalemiye neden olabilecek şartları taşıyanlarda kontrendikedir. Kronik böbrek yetmezliği, kontrol edilemeyen diabetus mellitus, akut dehidratasyonu, adrenal yetmezliği, ağır doku hasarı olanlarla, durumu uygun olmadığı halde egzersiz yapanlar ve spironolaktan, triamtaren ve amilorid gibi potasyum tutucu ajan alanlar bu grupta yeralmaktadır. İlacın gastrointestinal bölgeden geçişinin engellendiği veya geciktirildiği hastalarda da kontrendikedir. Peptik ülserli hastalara verilmemelidir. Aktif üriner sistem enfeksiyonu olan hastalarda kontrendikedir. Kemiklerden kalsiyum mobilizasyonuna neden olabilir. Azotemisi olan hastalarda, addison hastalığında, heraditer adinami epizotlarında, ısı kramplarında kontrendikedir. Böbrek yetmezliği olan hastalarda yumuşak doku kireçlenme tehlikesi ve hiperkalemi gelişme riskinin artması nedeniyle kontrendikedir.

 

Uyarılar:

Potasyum atılımı mekanizması bozuk olan hastalarda hiperkalemi ve kardiyak areste neden olabilir. Gastrointestinal lezyonlar beklenebilir. Çocuklarda, hamilelerde ve emziren annelerde kullanımı ile ilgili çalışma yapılmamıştır.

 

Yan Etkileri:

Gastrointestinal bölgenin tahrişine bağlı; karın ağrısı, kusma, diyare, yavaş bağırsak hareketleri ve bulantı olabilir.

 

İlaç Etkileşimleri:

Triamteren, spironolakton veya amilorit gibi herhangi bir potasyum tutucu diüretik ile kullanılmamalıdır. Hiperkalemiye neden olabilir.