Genelİlaçlar

Hangi İlaçlar Sizi Yorgun Yapar?

Millet olarak oldukça fazla oranlarda ilaç kullanmaktayız. Geçen yıl yapılan istatistiklere göre bir yıl içinde ülkemizde 2 milyar kutu ilaç tüketildi. Türkiye'de son 5 yılda ilaç sektörü yıllık olarak yüzde 12 lik bir büyümeye ulaştı.

Türkiye şuan dünyadaki en büyük 14. ilaç pazarı olmuş durumda. Bunda en büyük katkıda yaşlanan nüfusumuz ve ilaca erişimin yeni sağlık düzenlemeleri ile daha kolay bir hale gelmesi.

Uyku ilaçlarını bir kenara koyduğumuzda, bazı ilaçlar kendinizi gün boyuncu bitkin hissetmenizi ve sürekli esnemekten kendinizi alamamanıza neden olabilir. Bazı ilaçların en sık rastlanılan yan etkilerinden olan yorgunluk , beyindeki kimyasalların etkilemesi sonucunda oluşur. Peki bu ilaçlar hangileri;

1-Antidepresanlar

Sık yazılan bir ilaç grubudur. Depresyonu tedavi ederken aynı zamanda kendinizi yorgun hissetmenize neden olacaktır. En yeni depresyon ilaçlarında olan SSRI (seçici serotonin alım inhibitörleri) serotonin seviyelerini düzenleyerek etki yaparlar. Serotonin beyinden Salınıp ruh hali üzerine etki yapan bir kimyasaldır. En az yorgunluk etkisi olduğu bilinen grup olsa da, bazı insanlar üzerinde tembellik yapabilir. Bu nedenle gece vakti yatmadan alınmaları bu yan etkiyi azaltabilir. Ancak yan etkileri yine de geçmiyorsa doktordan diğer ilaçlarla değiştirmesi istenebilir.

2-Antihistaminikler

Alerji ilaçları bu sınıftaki ilaçlardandır, eğer mevsim alerjinizin tedavisi için kullanıyorsanız aynı zamanda uyuklamanıza da neden olabilir. Bu yüzden bu sınıftaki bazı ilaçlar alerji tedavisinden daha çok sakinleştirici etkisinden faydalanmak için kullanılır.

Histamin beynimizin normal olarak işlevini görmesinde rol alan bir kimyasaldır. Eğer beyindeki histamin alıcıları (reseptörleri) bloke olursa alerjiyi tedavi ettiği gibi beynin normal fonksiyonlarını da bloke eder. Bazı antihistaminiklerin yorgunluk yapısı etkileri diğerlerinden oldukça fazladır. Bu yüzden bu tip ilaçlar uykuya gitmeden önce alınmalıdır.

3-Hipertansiyon ilaçları

Global anlamda en sık rastlanılan sağlık sorunlarındandır. Çoğunlukla beta blokörler tansiyon hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak bu ilaçlar alındığında pek çok hastada grip benzeri yorgunluk şikayetleri görülebilmektedir.

Beta blokör ilaçlar adrenalin üretimini engellemektedir, adrenalin ise bilindiği gibi kalbin atım sayısını artırmaktadır. Bu ilaçlar, kalbin atım gücünü azaltarak kanın damarlar içindeki basıncını da azaltmaktadır. Dolayısıyla adrenalin azalması kan basıncını azaltırken aynı zamanda kendinizi yorgun hissetmenize neden olacaktır.

Eğer bu sorundan doktorunuza bahsederseniz yerine sizi yorgun yapmayacak başka bir ilaç verecektir, örneğin ACE inhibitörü ilaçlar. ACE inhibitörleri vücudunuzda farklı bir etki göstererek damarlarınızı genişletip kan basıncını düşürecektir. Doktorunuzu ilacı değiştirmeden mevcut ilacın dozunu düşürerekten yorgunluğunuzu giderebilir.

 

4-Sakinleştirici ilaçlar

Benzodiyazapinler en sık yazılan ilaçlar arasında yer almaktadır ve hepsi yorgunluğa neden olmaktadır. Bu ilaçlar beyinde GABA reseptörlerine bağlanarak etki ederler. GABA Salındığında vücuda ve beyne rahatlama sinyali gönderir. Buda uyuklama ve gevşeme haline neden olur.

 

5-Kanser ilaçları

Çeşitli tipteki kanser ilaçları vücuttaki hormon ve protein seviyelerini değiştirerek kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Kanser hücreleriyle beraber normal hücreleri de öldürmesi ve vücudun işleyişi normale sokmaya çalışması, yorgunluğa neden oluşunun sebeplerindendir.

 

6-Kas gevşeticiler

Kas gevşeticilerin çoğu kas üzerinde etki göstermekten çok sinir sistemi üzerinden etkisini ortaya çıkarıp kasların gevşemesine neden olur. Sinir sistemi üzerindeki bu etkileri uyuşukluğa neden olabilir.

 

İlaçların yaptığı yorgunluğa karşı ne yapılmalı

  • Egzersiz yapmalısınız, hızlı yürüyüşler ve açma-germe egzersizleri
  • Derin nefes alıp verin
  • Kahve ve çay içerek metabolizmanızı hızlandırın
  • Doktorunuzla görüşüp ilacınızı değiştirmesini rica edin
  • Dozu değiştirilebilir
  • Gece almayı tercih edin
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı