Zonisamid İçeren İlaçlar

Zonisamid (Zonisamide)

Zonisamid

 

Endikasyonları;

İkincil jenarilazasyon eşlik ettiği veya etmediği, tedaviye dirençli parsiyel nöbetlerin yardımcı tedavisinde.

Uyarılar;

Yaşlılarda; yeterli hidrasyon sağlandığından emin olunmalıdır (özelliklede böbrek taşına yatkınlığı olanlarda, aşırı aktiflerde ve sıcak ortamda bulunanlarda), ilaçların birlikte alınması hipertermi veya böbrek taşı riskini artırır, ilacın ani kesilmesinden kaçınılmalı, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, gebelik ve etkilişim durumlarında dikkatli olunmalıdır.

Kontrendikasyonları;

Sulfonamidlere hassasiyet durumunda dikkatli olunmalıdır, emzirme.

Yan Etkileri;

Bulantı, diyare, karın ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı, uyuklama, sersemlik, konfüzyon, ajitasyon, irritabilite, depresyon, ataksi, konuşma bozuklukları, hafıza ve dikkat eksikliği, ateş, çift görme, raş (kesilme sonrası), daha nadir olarak; kusma, kolelitiyazis, kolesistit, intihar düşünceleri, konvulziyon, psikoz, üriner taşlar, hipokalemi, çok nadiren; hepatit, pankreatit, solunum zorluğu, halusünasyon, uykusuzluk, hafız kaybı, koma, myestenik sendrom, malin nöroleptik sendrom, kan bozuklukları, rabdomiyoliz, terleyememe, kaşıntı ve stevens-johnson sendromu.

Doz;

18 yaş üzerinde, başlangıç doz olarak günlük 50 mg 2 doza bölünerek, 7 gün sonra günlük 100 mg 2 doza bölünerek verilir. Eğer gerek duyulursa her 7 günde bir 100mg artırılabilinir. İdame dozu 300-500 mg tek veya ikiye bölünmüş dozlar halinde verilir.

 

Zonisamid İçeren İlaçlar

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock tespit edildi

Bünyemizde pek çok yazar ve kod uzmanı bulunmaktadır, lütfen ad blocker sitemizde gezerken kaldırarak bize destek verin :)