BeslenmeÇocuk Sağlığı

Emziren Annelerin Uzak Durması Gereken Yiyecekler

Bebeğiniz henüz doğmadan önce anne karnında iken, yediğiniz yiyeceklerin amniyon sıvısına geçmesi nedeniyle, yediğiniz yiyeceklerin tadına bakarlar. Anne sütünden aynı yiyeceklerin bebeğinize geçmesi nedeniyle bebeğiniz aşina olduğu yiyecekler nedeniyle çokta şaşırmayacaktır.

Bazen bebeğiniz özellikle bazı yiyecekleri almanızdan sonra daha fazla gaz yapmaya başlayacaktır. Eğer bunu fark ederseniz bu yiyeceklerden birkaç gün boyunca uzak kalmalısınız. Daha sonra bu yiyeceği tekrar aldığınızda bebeğinizde gaz oluşumu artıyorsa, bu yiyeceğin gaz yaptığını söyleyebilirsiniz.

Emzirirken tüketilmemesi gereken yiyecekler

Annelerin sıklıkla şikayet ettiği ve bebeklerde gaz yapan yiyecekler
• Çikolata
• Baharatlar (tarçın, sarımsak, köri, kırmızı biber)
• Turunçgiller
• Çilek
• Kivi
• Ananas
• Gaz yapan sebzeler (Soğan, lahana, sarımsak, karnabahar, brokoli, salatalık ve biberler)
• Gaitayı yumuşatan vişne ve erikte gaz yapabilmekte.

Eğer bebeğinizde alerji belirtileri varsa, örneğin egzema, burun tıkanıklığı veya ishal, o zaman buna neden olan etkenleri ortaya çıkarmalısınız. Buna çocuğun kullandığı sabun veya ağızdan aldığı yiyecekler neden olabildiği gibi, annenin aldığı ve anne sütüne geçen yiyeceklerde sebep olmaktadır. Bu yiyeceğin ne olduğunu ortaya çıkarmak için ise, bir dedektif gibi iz sürmek gerekmektedir.

Eğer yediğiniz bir şeyin bebeğinizde ters bir etki ettiğini gösterdiğinizi düşünüyorsanız şunu bilmelisiniz ki, ortalama olarak yediğiniz bir yiyeceğin anne sütüne geçmesi 2 ila 6 saat sürmektedir. En çok bebekte alerjiye neden olan yiyecekler ise, inek sütü, soya, buğday, yumurta, yemişler, mısır ve mısır şurubu önü çekmektedir.

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Başa dön tuşu

Adblock tespit edildi

Bünyemizde pek çok yazar ve kod uzmanı bulunmaktadır, lütfen ad blocker sitemizde gezerken kaldırarak bize destek verin :)