Beslenme

Domatesin Faydaları

Domates likopen adı verilen madde içermektedir. Bu madde domatese kırmızı rengini vermenin yanı sıra, domatesi güneşin zararlı ışıklarından korumaktadır.

Likopen bir antioksidandır, yani vücudumuzun ürettiği ve yine kendi hücrelerimize zararlı olan serbest radikallere karşı savaşırlar. Bu nedenle domatesten zengin yiyecekler daha az oranda akciğer mide ve prostat kanserine sahip olmakla ilişkili bulunmuştur. Bazı araştırmalarda bu organların kanserine ilave olarak pankreas, bağırsak, boğaz, ağız, göğüs ve serviks kanserini de önleyebileceğini göstermiştir.

Likopen kütü kolestrol olarak bilinen LDL seviyesini ve kan basıncını düşürücü etkisi vardır. Aynı şekilde kalp hastalığı riskini de azaltmaktadır. Domatesin içinde flavinoid adı verilen vitamin B, E ve antioksidanlar da kalp hastalıklarını önleyici etkiye sahiptir.

Göz sağlığına faydaları

Domates lütein ve zeaksantin adı verilen maddeler içermektedir, bunlar telefon ve bilgisayar gibi elektronik cihazların ürettiği mavi ışığa karşı gözlerimizi korumaktadır.

Ağız sağlığına faydaları

Likopen, diş etinizde iltihap olma riskini azaltmaktadır, bunda serbest radikallerin üzerindeki etkisi sonucunda olduğu düşünülmektedir. Ancak domatesin fazla tüketilmesi, asit miktarı yüksek olan domatesin dişin dış tabakasını etkileyerek zarar görme riskini artırmaktadır. Bu nedenle 30 dakika sonra diş fırçalamak gerekmektedir.

Domates cildi korur

Domates tüketmek cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumaktadır. Bunu likopenin hücreler üzerindeki yardımcı etkisine borçluyuz.

Taze domates mi Konserve domates mi?

Konserve mi taze domates mi tüketmek sorusuna gelince, likopenin vücudumuzca kullanılması konserve domateste daha yüksek oranda mümkünken, ısıl işleme maruz kalmamış yani pişirilmemiş domateste vitamin C ve diğer besinlerin oranı daha fazladır.

Etiketler
Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Başa dön tuşu

Adblock tespit edildi

Bünyemizde pek çok yazar ve kod uzmanı bulunmaktadır, lütfen ad blocker sitemizde gezerken kaldırarak bize destek verin :)