Covid19

Coronavirüs Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Sağlık Bakanlığı daha önceden hazırlamış olduğu ülkemizde görülebilecek Covid-19 hastalarına yönelik tedavi planını açıkladı.

Sağlık bakanlığı hastalığın tedavisinde AIDS tedavisinde kullanılan ilaçlar ile sıtma ilaçlarların Coronavirüs tedavisinde kombine olarak kullanılmasını kararlaştırdı.

Birinci basamak sağlık kuruluşlarına (Aile sağlığı merkezleri) başvuran, ateş ve öksürük, nefes darlığı gibi solunum yolu enfeksiyonu bulguları gösteren kişilere maske takılarak farklı bir odada muayene edilecekler.

Hasta 14 gün içerisinde yut dışında bulunduğunu beyan ediyorsa veya hastalık tanısı almış birisiyle temas kurmuşsa, bu hastanın il, ilçe sağlık müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir. Sağlık müdürlüğünün müdahalesiyle hasta ikinci ve üçüncü sağlık kurumlarına ivedilikle sevk edilecek.

Eğer hasta kişi yukarıdaki sayılan muhtemel virüs bulguları kinci ve üçüncü sağlık kuruluşlarına (Devlet ve üniversite hastaneleri) başvurursa, hastanenin hazırladığı plan çerçevesinde hastanın diğer hasta ve çalışanlarla en ez temasını sağlamak için izole edilecek.

Hastalardan virüs testi için örnek alınacak, eğer sonuç pozitif çıkarsa hasta araştırma sonuçlarına uygun bir şekilde tedaviye alınacak. Hastalar bu süre zarfında hastanelerdeki yoğun bakımlarda izolasyon koşullarında tedavi edilecek. İyileşen hastalarda bir gün arayla alınan iki örnek negatif çıkarsa hasta taburcu edilebilecek.

YaşHasta Kesin Virüs Tanısı Almış, Pnomoni yok, Diğer hastalıklar yokHasta Kesin Virüs Tanısı Almış ve Diğer Hastalıklar Varsa*Hasta Kesin Virüs Tanısı Almış ve Başka Hastalık Yoksa ancak Ağır Pnömoni varsa
60’tan büyükLopinavir/Ritonavir ve Hidroksiklorokin tedavisiLopinavir/Ritonavir ve Hidroksiklorokin tedavisiLopinavir/Ritonavir ve Hidroksiklorokin tedavisi
60’tan küçükAntiviral tedavi verilmeyecekLopinavir/Ritonavir ve Hidroksiklorokin tedavisiLopinavir/Ritonavir ve Hidroksiklorokin tedavisi

 

Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı