Covid19EnfeksiyonSolunum sistemi

Bağışıklı Sisteminizi Nasıl Kuvvetlendirirsiniz

Dünyayı etkisine alan Covid-19 pandemisinden dolayı salığımıza daha çok vakit zaman ayırmamız daha önemli bir hale geldi. Bu nedenle bağışıklığın nasılkuvvetlendirileceği hususunda gerekli bilgileri paylaşmaya çalışacağız.

 

Salgın hastalıkların öldürücü etkisi, sağlığımızı korumanın nasıl önemli olduğunu yeniden gösterdi. Bahar mevisimine girdiğimiz şu günlerde bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için bir kaç öneri sunacağız. Mevsim geçişleri sıcaklıklardaki ani değişiklikten dolayı grip ve nezli gibi hastalıklara yakalanma riskini de beraberinde getirmektedir. Soğuk ve kuru havalar sağlıklı mukaza için gerekli olan nemi azaltarak bu dokulara mikroplara karşı duyarlı hale getirmektedir. Aynı zamanda bu mevsimlerde kapalı havalarda daha fazla vakit geçirdiğimiz için bulaşı hastalığa yakalanma riskimizde artmaktadır. Bu faktörlerin hepsi mevism geçişleri hastalıkları yayılması için elverişle hale getirdiğinde bizde bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz.

Yemek için oturduğumuzda mutlaka tabağımızda anti oksidan ve vitamin C açısında zengin sebze ve meyvelerde yer almalıdır. İdeal bir menu çinko ve balıktan zengin besinleri içermelidir. Antioksidan içeren renkli yiyeceklerde; havuç, tatlı patates, mantar, capcicum ve sarımsak tüketimi de önemlidir. Tatlı patates, ıspanak ve capcicum vitamin C açısından zengin olduğu gibi, mantar ve sarımsakta prebiyotik açısında zengindir.

Barsağımızın sağlığı bağışıklık sistemimiz ile doğrudan alakalıdır, prebitoik açısından zengin olan gıdalar yogurt, kefir gibi bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir. Omega-3 açısından zengin olan yağlı balıklar, ceviz ve çörek out mükemmel bir anti inflamatuar kaynağıdır, turmeric ve samırsakta bu açıdan ideal yiyeceklerdir.

Normal sağlığa sahip kişilerin işlenmemiş gıdalar aracılığıyla bu besinleri almaları mümkün iken, kanser hastaları, hamileler ve solunum rahatsızlığı çekenlerin ise bu besinleri takviye olarak almaları gerekebilmektedir. Bu tekviyeleri kullanmadan önce bir diyetisyene danışmakta fayda bulunmaktadır.

Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek için yapabilecekleriniz yalnızca yiyecek yemekle sınırlı değildir. Kapalı ortamlardan dışarı çıkabiliyorsanız güneş sayesinden vitamin D almanız ve egzersize önem vererek solunum sisteminizi kuvvetlendirmeniz ve temiz hava almanızda gerekmetedir. Vücudunuzu hareket ettirmeniz sağlığınız ve bağışıklığını için gerekli iken, aşırı derece yorulmanız bağışıklığınızı zor duruma sokabildiğinden vücudunuzda gelen sinyallere kulak vermeniz gerekmetedir. Eğer orta dereceli bir soğuk algınlığınız varsa normal bir egzersiz yapabilirsiniz, ancak ateşiniz varsa yani vücudunuz enfeksiyonlarla savaş halindeyse dinlenmenizde fayda bulunmaktadır. Dinlenmemiz kendinizi daha kısa sürede toplanmanıza yardımcı olacaktır, bu yüzden uyku saatinizi 7-9 saat arasında tutmalısınız.

Gym lerin kapalı olduğu şu günlerde, alternative sporları düşünmeniz oturmanızda daha faydalı olacaktır. Bu kemiklerinizi ve kaslarınızı kuvvetlendirirek sizin moralinizi düzeltecek, stresinizi azaltacak, uyku kalitenizi düzenleyecek aynı zamanda da bağışıklık sisteminizide kuvvetlendirecektir.

 

Dışarda yürümeni, koşmanız, bisiklet sürmenizi egzersiz yaparak temiz hava almanızı sağlayacaktır, ancak evden çıkamayacak durum iseniz youtube kanallarını ve telefon uygulamalarını keşfe çıkabilirsiniz. Daha önce hiç denemediğiniz egzersiz çeşitlerini denemeniz için bu eşsiz bir fırsat olacaktır. Bu egzersizlerinizi ailenin diğer fertlerinide katarak ailece eylenebilrsiniz.

Elinizi ağzınızda ve yüzünüzden uzak tutmayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz, ve belirli aralıklarla elinizi yıkamalısınız. Bu zaman dilimi aynı zamanda çocuklarınıza hijyen kurallarını öğretmeniz için eşsizdir. Çocuklarınıza tuvaletten sonra, yemekten önce el yıkama alışkanlığı kazanmasını, dirseğinin içine hapşırmasını öğreterek temizlik alışklanlşıklarını eğlenceli bir şekilde öğretebilirseniz. Çocuklarınızın erişebileceği yerlerde portakal ve kivi meyvelerini koyarak tüketmelerini sağlayabilirsiniz.

Evinizden ve iş yerinizden, nerden çalışırsanızı çalışın mutlaka bu ortamları düzenli temizleyerek havalandırın. Masa yüzeylerini ve klavye, mouse, yazıcı gibi sürekli dokunduğunuz cihazları düzenli aralıklarla dezenfekte edebilirsiniz.

Hasta olsanız bile yemek yemekten geri kalmayın ve yiyecekler ile temas etmeden el hijyeninizi sağlamayı unutmayın.

 

Daha fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı